دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

نحوه حذف هارمونیک اینورتر

اینورتر یا درایو فرکانس متغیر یکی از بهترین وسایل برای شروع جریان هجومی‌ و راه اندازی نرم موتور هستند که مزیت‌های زیادی برای سیستم و تاسیسات ما دارند. با این حال به دلیل اینکه از ولتاژ متناوب استفاده می‌کنند، دارای یک شکل موج غیرخطی هستند که در سراسر راکتور ژنراتور یا ترانسفورماتور، ایجاد اعوجاج ولتاژ یا هارمونیک می‌کند. در این مقاله از پینیون می‌خواهیم به بررسی روش های مناسب برای حذف هارمونیک اینورتر بپردازیم.

روش های حذف هارمونیک اینورتر

هارمونیک اینورتر چیست؟

بیشتر افرادی که اقدام به خرید اینورتر صنعتی می‌کنند، از مزایای آن برای کاهش مصرف انرژی یا کنترل سرعت آگاهی دارند؛ اما خیلی از افراد نمی‌دانند که درایو‌های فرکانس متغیر باعث ایجاد یک مشکل به نام آلودگی هارمونیک می‌شوند. این هارمونیک ها که باعث می‌شوند شکل موج خروجی از حالت سینوسی ایده آل فاصله بگیرد و بر روی عملکرد سیستم تاثیرات منفی قابل توجهی را به جای بگذارد. به همین دلیل نیاز است از روش های حذف هارمونیک اینورتر برای جلوگیری از بروز مشکل استفاده کنید.

علت ایجاد هارمونیک های اینورتر

ترکیب بار‌های خطی و غیرخطی که از یک منبع برق مشترک تغذیه می‌شود، باعث می‌شود که موج خروجی از حالت سینوسی فاصله بگیرد. باید بدانید اگر بیشتر بار‌ها به صورت خطی باشند، چنین مشکلی پیش نمی‌آید؛ در نتیجه زمانی که صحبت از صحبت از حذف هارمونیک اینورتر می‌شود، باید سعی کنیم اثرات بار‌های غیرخطی را تا حد زیادی کنترل کنیم.

روش های حذف هارمونیک اینورتر

 

روش های حذف هارمونیک اینورتر

برای اینکه بتوان اثرات بار‌های غیرخطی را از بین برد و این هارمونیک ها را حذف کرد، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • استفاده از فیلترهای EMI

فیلتر EMI یا EMC یکی از بهترین روش های حذف هارمونیک ها از اینورتر است که می‌تواند تا حد زیادی نویز‌های الکترومغناطیسی را که بر روی شکل موج اثرگذار هستند، حذف کند. این فیلتر را می‌توانید در مسیر منبع تغذیه به درایو یا از درایو به سمت خروجی اصلی نصب کنید و از تداخلات مغناطیسی تا حد زیادی جلوگیری نمایید. برای آشنایی بیشتر با فیلتر EMI یا EMC می‌توانید بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

 • استفاده از چوک ورودی اینورتر

یکی دیگر از روش‌هایی که برای حذف هارمونیک در قسمت ورودی اینورتر استفاده می‌شود، به نام چوک ورودی شناخته شده که در زمان نصب اینورتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع فیلتر، می‌تواند اغتشاشاتی را که باعث انحراف شکل موج از حالت سینوسی می‌شود، از بین ببرد و با ایجاد یک میدان مغناطیسی، از افزایش بیش از حد جریان جلوگیری نماید. به این ترتیب اغتشاشات هارمونیکی به دیگر قسمت‌های شبکه منتقل نشده و اینورتر در برابر ضربه‌های ورودی به طور کامل ایمن خواهد شد. اگر می‌خواهید بدانید که چوک ورودی اینورتر چیست و اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید، مقاله ما را در این رابطه مطالعه کنید.

 • چوک خروجی اینورتر

یکی دیگر از فیلتر‌های مخصوص حذف هارمونیک اینورتر به نام چوک خروجی شناخته می‌شود که معمولا در جایی قرار می‌گیرد که اینورتر به موتور متصل شده است. این نوع از چوک‌ها می‌توانند اثرات ناشی از طول کابل زیاد را به خوبی خنثی کرده و مانع از انتقال هارمونیک ها به موتور شوند. در نتیجه پیک‌های ولتاژی تا حد زیادی محافظت می‌شوند و سیم پیچ‌های موتور هم تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت. اگر می‌خواهید بدانید که چوک خروجی اینورتر چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد، مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

اهمیت حذف هارمونیک اینورتر

7 دلیل اهمیت حذف هارمونیک اینورتر

 

 • جلوگیری از ایجاد اثرات منفی ناشی از موج غیرسینوسی در سایر تجهیزات
 • حذف کامل اثرات تداخل الکترومغناطیسی از دستگاه‌ها
 • جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ترانسفورماتور‌ها و موتور‌ها
 • کمک به بهبود عملکرد در ابزار‌های الکترونیکی، سنسور‌ها و کنتور‌ها
 • جلوگیری از ایجاد جریان بیش از حد
 • حفاظت از خارن‌های اصلاح کننده ضریب توان
 • جلوگیری از خرابی زودرس کلید‌های مدار

سخن پایانی

در این مقاله از پینیون به معرفی برخی از بهترین روش ها برای حذف هارمونیک اینورتر پرداخته و اهمیت انجام این کار را بیان کردیم. دقت داشته باشید که بسته به نوع تداخلات و نویز‌هایی که در محیط وجود دارند، باید بهترین روش را انتخاب کنید تا دستگاه‌های شما دچار آسیب نشوند. در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در پینیون تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • حذف هارمونیک اینورتر در چه مکان‌هایی از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، بانک‌ها و مکان‌هایی که در زمان قطع برق از ژنراتور‌ها استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض بار‌های غیرخطی قرار می‌گیرند و نیاز به حذف هارمونیک موثر دارند.

 • آیا نیاز به خرید جداگانه فیلتر‌های حذف هارمونیک وجود دارد؟

در برخی از اینورتر‌های نسل جدید، فیلتر‌های حذف هارمونیک مانند EMI یا EMC به صورت سرخود وجود دارند؛ اما در بیشتر موارد، نیاز دارید که قبل از نصب اینورتر، فیلتر‌ها را به صورت جداگانه خریداری کنید.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید