دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

قیمت جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیکی صنعتی

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون در زمینه فروش انواع قطعات و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک از جمله سیلندر پنوماتیک یا جک پنوماتیکی صنعتی فعالیت دارد. جهت سفارش خرید و یا استعلام قیمت جک پنوماتیک صنعتی با شماره های زیر تماس بگیرید.

 سیلندر پنوماتیک صنعتی

جک پنوماتیک صنعتی ( یا اصطلاح عامینه جک بادی پنوماتیک ) یکی از پر کاربردترین تجهیزات پنوماتیکی موجود در بازار است که کاربردهای متنوعی برای آن وجود دارد، در این بین می­‌توان به مواردی همچون اتوماسیون صنایع چوب، صنایع ماشین سازی، صنایع کاشی و سرامیک، صنایع پرس، صنایع خودروسازی و خطوط تولید اشاره کرد. عامل اصلی و قدرت متحرکه سیستم­ های پنوماتیکی، سیلندرهای پنوماتیک صنعتی هستند. این تجهیزات به واسطه طراحی و ساختمانی که دارند، نیروی هوای فشرده را به نیروی مکانیکی تبدیل می­ کنند، از این رو آن­ها را واحدهای کار پنوماتیکی هم می­ دانند.

چگونگی کار سیلندر پنوماتیک

معمولا جک بادی پنوماتیکی با سرعت بالایی به حرکت مشغول می­ شوند و پس از گذشت زمان، به تدریج دمای هوا به واسطه کار کمپرسور و پیستون، افزایش می‌یابد و همین تغییر دما منجر به تغییر فشار گاز هم می‌شود. از این رو باید سیلندر پنوماتیک دارای کیفیت ساخت مطلوبی باشند که از عهده تحمل تغییرات فشار و دما به خوبی برآیند و این تغییرات را به کمترین میزان ممکن کاش دهند تا خللی در سیستم و حرکت یکنواخت شفت ایجاد نشود. از این رو توصیه می‌شود، برای انتخاب انواع قطعات مکانیکی حتما از کارشناسان خبره در زمینه مربوطه کمک گرفته شود تا متناسب با عملکرد مورد نیاز، تجهیزات مناسبی تهیه شود.

اجزا و شکل جک پنوماتیکی

سیلندرهای پنوماتیک صنعتی به طور کلی شامل بدنه (پوسته)، پیستون، پکینگ و سایر اتصالات می­ شوند. جک بادی پنوماتیک بنا به کاربردهای مختلفی که دارند در طول­ ها و قطرهای مختلف و برای فشارهای کاری مختلف طراحی ، تولید و روانه بازار شده ­اند. عموما از پنوماتیک در فشارهای پایین استفاده می­ شود و حداکثر فشاری که به شکل کلی برای این سیلندرها تعریف می­ شود، 300 بار است.

مشکل عمده ­ای که برای سیلندرهای پنوماتیک در ابتدا وجود داشت، برخورد پیستون به انتهای سیلندر و عمر پایین این سیلندرها به واسطه سرعت و قدرت بالای پیستون­ ها بوده است که امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی از انواع مختلف ضربه­ گیرهای مناسب استفاده می­ شود، به ­نحوی که این مشکل به طور کامل بر طرف شده است و پیستون پیش از رسیدن به انتهای سیلندر و ضربه زدن به آن، کاملا از حرکت باز می­ ایستد. در ادامه بیشتر با انواع جک پنوماتیک صنعتی آشنا می‌شویم.

تقسیم­ بندی­‌های مختلفی برای جک پنوماتیک صنعتی وجود دارد. به عنوان مثال در یکی از تقسیم بندی متداول، این سیلندرها را به دو دسته مگنت ­دار و بدون مگنت تقسیم بندی می­ کنند. 

تقسیم بندی جک پنوماتیک براساس ساختمان

می‌­توان جک بادی پنوماتیک را بر اساس ساختمان و نحوه عملکردشان به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  1. سیلندرهای پنوماتیکی خطی که منجر به حرکت رفت و برگشتی شفت می­ شود.
  2. سیلندرهای پنوماتیکی چرخشی که منجر به حرکت دورانی شفت می ­شود.

سیلندر پنوماتیک خطی

همان طور که گفتیم، سیلندرهای پنوماتیکی خطی به کمک نیروی هوای فشرده، منجر به حرکت رفت و برگشتی شفت می ­شوند. سیلندرهای خطی، خود به دو دسته­ ی یک طرفه یا دو طرفه تقسیم می­ شوند.

جک پنوامتیک خطی یک طرفه

همان طور که از نام سیلندرهای خطی یک طرفه یا یک کاره پیدا است، این سیلندرها فقط در یک طرف یا از یک سوی کورس حرکتی خود کار انجام می ­دهند. در این نوع سیلندرها هوای فشرده، از یک سمت وارد محفظه سیلندر می ­شود و باعث حرکت پیستون می­ شوند. پس از قطع شدن فشار هوا، فنری که پشت پیستون قرار دارد، هوای داخل محفظه را خالی می­ کند و پیستون به اول کورس حرکتی خود باز می­ گردد و مجدد با باز شدن مسیر هوای فشرده، پیستون به حرکت در می­ آید. شماتیکی از این نوع جک پنوماتیکی را در شکل زیر مشاهده می­ کنید.

از سیلندرهای خطی یک طرفه جهت پرس کردن قطعات ساخت گیره ­های پنوماتیکی و نیز جدا کردن قطعات از قالب­ های ساخت و … استفاده می ­شود.  

جک پنوماتیکی خطی دو طرفه

همان طور که از نام سیلندرهای خطی دو طرفه یا دو کاره پیدا است، این سیلندرها در هر دو طرف کورس حرکتی خود قادر به انجام کار هستند و تفاوت این مدل با مدل قبل در این است که مدل دو طرفه از فنر برای بازگرداندن پیستون استفاده نمی­کند و وظیفه بازگرداندن پیستون بر عهده هوای فشرده­ای است که از طرف دیگر پیستون وارد می­شود. برخی از جک پنوماتیک صنعتی خطی دو طرفه دارای دو شفت در دو سمت سیلندر هستند که در واقع می­توانند در هر دو طرف کار مکانیکی انجام دهند. شماتیکی از سیلندر پنوماتیکی دو طرفه را در شکل زیر مشاهده می­ کنید.

جک پنوماتیک چرخشی یا روتاری

در این نوع از جک پنوماتیک صنعتی، پیستون به جای اینکه حرکت رفت و برگشتی داشته باشد، دارای حرکتی دورانی است و در واقع شفت متصل به پیستون نیز دارای حرکت چرخشی خواهد بود. حرکت دورانی شفت می‌­تواند محدود یا نامحدود (چرخش 360 درجه) باشد که اگر به صورت نامحدود بچرخد از آن به عنوان موتور پنوماتیکی هم یاد می­ شود. در شکل زیر سیلندر پنوماتیک دورانی را مشاهده می­ کنید.

علاوه بر سیلندر تک طرفه و دو طرفه انواع دیگری از جک پنوماتیک بادی وجود دارند که کمتر متداول هستند و در سیستم ­های مخصوصی به کار گرفته می­‌شوند، برخی از این جک ­ها و سیلندرهای پنوماتیک عبارت هستند از: سیلندرهای پنوماتیک با پوسته متحرک و شفت ثابت، سیلندرهای دورانی، جک های کامپکت، سیلندرهای تاندم (دوبل)، سیلندرهای بدون شفت، جک پنوماتیک قلمی، سیلندر چهار میل، سیلندرهای DNC و جک های تلسکوپی.

مقالات بیشتر

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما پاسخ داده باشیم در صورت نیاز به پشتیبانی و یا مشاوره بیشتر لطفا در قسمت کامنت ها مطرح نمایید تا به بهترین شکل و در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

یک دیدگاه بگذارید