دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

دلایل لکه دار شدن بلبرینگ چیست؟ راه‌های جلوگیری از آن

بلبرینگ‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین قطعاتی دانست که در تجهیزات صنعتی و ماشین‌ها کارایی زیادی دارند. دلایل مختلفی برای خرابی بلبرینگ‌ها وجود دارد؛ اما لکه دار شدن این قطعات را می‌توان یکی از اصلی‌ترین علل خرابی این قطعه دانست. با توجه به همین موضوع اگر نتوانید لکه‌ها را تشخیص دهید، در نهایت ممکن است تعویض یا تعمیر بلبرینگ هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد؛ بنابراین در وهله اول باید درباره دلایل لکه دار شدن بلبرینگ اطلاعات کسب کرده و از راه‌های جلوگیری از لکه دار شدن این قطعه مطلع شوید. با مطالعه این مقاله از پینیون تمامی اطلاعات لازم برای جلوگیری از لکه دار شدن بلبرینگ را به دست آورده و می‌توانید از خرابی‌های احتمالی برای بلبرینگ خود جلوگیری کنید.

دلایل لکه دار شدن بلبرینگ و راه های جلوگیری از آن

لکه دار شدن بلبرینگ به چه معناست؟

اصطلاح آشنای لکه دار شدن بلبرینگ که مفهوم لک شدن بلبرینگ‌ها را می‌دهد، نشان‌دهنده به وجود آمدن گیرپاژهای کوچک در مسیر حلقه داخلی بلبرینگ یا همان ساچمه‌هاست. چیزی که این خرابی را در بلبرینگ‌ها خاص می‌کند و باید به آن توجه کرد این است که در مواردی ممکن است شما لکه دار شدن بلبرینگ را با فرایند تغییر رنگ این قطعه اشتباه گرفته و راه حل مناسبی را به کار نبرید.

لکه دار شدن بلبرینگ به چه معناست؟

دلایل لکه دار شدن بلبرینگ‌ها متعدد است؛ اما روغن‌کاری ضعیف این قطعات و یا استفاده بیش از اندازه چسب و گریس را می‌توان به عنوان برخی از رایج‌ترین دلایل این خرابی نام برد. برای خرید بلبرینگ با بهترین کیفیت و قیمت، بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

زمان رخ دادن پدیده لکه دار شدن بلبرینگ

می‌توان لکه دار شدن را هم مانند مشکلات دیگر در بلبرینگ‌ها، از جمله خزش، عقب انداخت یا به طور کلی از رخ دادن آن پیشگیری کرد. به طور کلی فرایند لکه دار شدن بلبرینگ هنگامی رخ خواهد داد که طی حرکت حلقه داخلی قطعه، ساچمه‌ها و همچنین رولبرینگ، گیرپاژهایی کوچک ایجاد شوند. این گیرپاژهای کوچک نیز از طریق اصطکاک لحظه‌ای و ذوب بخش‌های سطحی بلبرینگ آن را ناهموار کرده و خرابی به وجود می‌آورند. در نهایت، در شرایط ویژه‌ای ممکن است ساچمه‌های موجود در داخل بلبرینگ نتوانند به خوبی حرکت کنند و همین موضوع باعث لکه دار شدن بلبرینگ شود.

همچنین بخوانید: نحوه تمیز کردن بلبرینگ

دلایل لکه دار شدن بلبرینگ

بررسی علت خرابی هر بلبرینگ به شما بهتر می‌آموزد که چه عواملی باعث ایجاد این مشکل شده‌اند و به شما امکان می‌دهد تنظیمات صحیح را انجام دهید. این نوع خرابی می‌تواند در هر قسمتی از بلبرینگ و به دلایل مختلفی پیش بیاید. همان طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، لکه دار شدن زمانی در سطح بلبرینگ ظاهر می‌شود که اختلالات حرکتی در مسیر حرکت ساچمه و یا رینگ‌های داخلی قطعه ایجاد شود. همین اختلال در حرکت و گیر کردن که در اصطلاح آن‌ها را اصطکاک‌هایی لحظه‌ای می‌نامیم، سبب ذوب بخش‌هایی از بلبرینگ در سطح شده که شکل اولیه آن را ناهموار می‌سازد.

 نتیجه آن که در شرایط ویژه‌ای حتی ممکن است ساچمه‌ها به سختی بتوانند داخل بلبرینگ به حرکت خود ادامه بدهند. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل لکه دار شدن بلبرینگ آورده شده است که عبارت‌اند از:

1- به کار بردن روان کننده‌های نامناسب

به کار بردن روان کننده‌های نامناسب

به طور کلی می‌توان گفت که هدف از روغن‌کاری بلبرینگ‌ها این است که روان‌کننده‌ها از نشستن آلودگی‌های مختلف بر روی سطح این قطعه جلوگیری کرده و گرما را دور کنند؛ در نتیجه بتوانند صداهای ناهنجار و نویزهای بلبرینگ را کم‌تر از قبل کنند. دیگر مزیت استفاده از روان‌کننده با نوع و مقدار مناسب، محافظت از بلبرینگ‌ها در برابر مواردی مثل خوردگی، سایش و لکه دار شدن آن است.

این در حالی است که اگر شما از روان‌کننده به شکل نادرست استفاده کنید، بلبرینگ به راحتی دچار فرسایش و خوردگی خواهد شد و در آن لکه به وجود می‌آید؛ بنابراین اگر در مسیر حرکت رینگ‌های داخلی بلبرینگ یا ساچمه‌ها لکه‌ای ببینید، در واقع نشانه‌ای از لکه دار شدن قطعه است. علت ایجاد آن معمولا سایش غلتک است که به خاطر استفاده بیش از حد روان‌کننده رخ می‌دهد. مورد دیگر در رابطه با این مورد از دلایل لکه دار شدن بلبرینگ این است که حتما بر اساس دستورالعمل‌های ارائه شده در این زمینه از روان‌کننده‌ها استفاده کنید تا بدون ایجاد خرابی، بلبرینگ عملکرد بهتری را ارائه داده و طول عمر بیشتری هم داشته باشد. برای آشنایی با بهترین گریس بلبرینگ بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

2- کم شدن مقدار روان کننده‌هایی مثل روغن و گریس در بلبرینگ

بلبرینگ‌ها با سرعت زیاد می‌چرخند؛ به همین علت بدون روانکاری کافی، در نهایت تماس فلز با فلز در آن‌ها رخ خواهد داد که می‌تواند باعث سایش، گرم شدن و آلودگی احتمالی روان‌کننده شود. در برخی موارد، ممکن است این اتفاق نتیجه کاهش میزان روان‌کننده‌های چسبناک در بلبرینگ مثل روغن یا گریس باشد. لازم به ذکر است که روغن‌کاری بیش از حد نیز می‌تواند مشکلاتی را برای بلبرینگ‌ها ایجاد کند.

3- مناسب نبودن جنس بلبرینگ

مورد دیگری که می‌تواند جزء دلایل لکه دار شدن بلبرینگ شمرده شود، جنس این قطعات است. برای ساخت بلبرینگ‌ها با توجه به این که به مقاومت نسبتا بالا و استحکام کششی مناسب نیاز است، مواد فلزی به عنوان ماده اولیه تولید به کار برده می‌شوند. در صورتی که این مواد کیفیت خوبی نداشته باشند، سایش زیادی ایجاد کرده و در نهایت دچار لکه خواهند شد. برای آشنایی با بهترین متریال برای ساخت بلبرینگ مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

4- نفوذ لایه‌های زنگ زده درون بلبرینگ

نفوذ لایه‌های زنگ زده درون بلبرینگ

بعضی از بلبرینگ‌ها بسیار مقاوم بوده و می‌توانند در برابر خوردگی کروم نیز مقاومت کنند؛ اما تعدادی دیگر تنها قادرند در برابر زنگ‌زدگی‌های نازک دوام خود را حفظ کنند. بنابراین احتمال پخش شدن لایه‌های زنگ‌زده بر روی اجزای بلبرینگ بالا است؛ وقتی این اتفاق رخ دهد بلبرینگ شروع به خوردگی و زنگ‌زدگی می‌کند که در اصطلاح همان پدیده لکه دار شدن است.

5- وارد شدن آب به بلبرینگ

با نفوذ آب به درون بلبرینگ، در صورتی که راهکار مناسبی برای خارج کردن آن وجود نداشته باشد، ممکن است انواع مختلف آلودگی‌ها وارد بلبرینگ شوند.  این آلودگی‌ها ممکن است ذرات جامد یا بقایای روان کننده باشند که در آب حل نشده‌اند و می‌توانند کار اجزای داخلی بلبرینگ را با مشکل مواجه سازند. به طور مثال با ورود آب درون بلبرینگ، مواد روان‌کننده یا همان روغن و گریس نیز مرطوب خواهند شد که نتیجه این اتفاق را می‌توان لکه دار شدن بلبرینگ و در انتها سایش و خرابی آن دانست. علت این اتفاق در واقع واکنش‌های اکسیداسیون و هیدرولیزی است که طی جذب رطوبت توسط مواد روان‌کننده اتفاق افتاده و ویسکوزیته ماده تغییر پیدا می‌کند.

دیگر دلایل لکه دار شدن بلبرینگ شامل موارد زیر می‌شوند:

  • توقف ناگهانی قطعه یا پرشتاب شدن آن به صورت ناگهانی
  • چرخش بار و یا حرکت با سرعت زیاد
  • کم شدن کیفیت روان‌کننده‌ها

با آگاهی از مواردی که می‌توانند باعث لکه دار شدن بلبرینگ شوند و علائمی که باید به دنبال آنها باشید، گام بزرگی در جهت افزایش طول عمر بلبرینگ برداشته‌اید. البته، لازم نیست منتظر علائم خرابی بلبرینگ باشید تا اقدامی انجام دهید؛ اقدامات پیشگیرانه منظم می‌تواند بلبرینگ‌ها را تا زمانی که ممکن است، در اوج عملکرد نگه داشته و در زمان و هزینه کسب و کار شما صرفه‌جویی کنند.

راه های جلوگیری از لکه دار شدن بلبرینگ

راه‌های جلوگیری از لکه دار شدن بلبرینگ اقدامات اساسی و موثری هستند که با انجام آن‌ها می‌توان از بروز این مشکل برای تجهیزات خود به راحتی پیشگیری کرد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این راه‌ها اشاره شده است:

  • کنترل مقدار روان‌کننده (روغن و گریس) مورد استفاده برای بلبرینگ
  • انجام منظم فرایند روغن‌کاری و استفاده از روان‌کننده
  • استفاده از روان کننده در زمان مناسب برای پیشگیری از کم شدن خاصیت آن
  • کم کردن تلورانس بلبرینگ همراه با کاهش لق زدگی رینگ‌های داخلی آن

سخن پایانی

خرابی بلبرینگ در اثر ایجاد لکه در آن می‌تواند با مختل کردن عملکرد دستگاه‌های مختلف به نتیجه کار شما آسیب زیادی برساند. در حقیقت وقتی بلبرینگ از کار می‌افتد، می‌تواند باعث طیف گسترده‌ای از مسائل، از جمله زمان اضافی، افزایش نیاز به تعمیر و نگهداری و هزینه‌های جانبی شود. با این حال با رعایت نکات و موارد گفته شده در این مقاله، به عنوان راه‌های جلوگیری از لکه دار شدن بلبرینگ، می‌توانید از تمامی این اتفاقات جلوگیری کرده و تا مدت‌ها از این قطعه نتیجه بگیرید.

سوالات متداول

  • چگونه یک بلبرینگ آسیب می‌بیند؟

آسیب‌دیدگی و خرابی برای بلبرینگ ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. مشکلاتی مانند ایجاد لکه در سطح بلبرینگ‌ها، ناهماهنگی سطح، عدم تعادل و اصطکاک همگی جز خرابی‌های بلبرینگ به حساب آمده و می‌تواند کار این قطعه را با اختلال روبه رو کنند.

  • دلیل ایجاد خوردگی در بلبرینگ چیست؟

وجود رطوبت یا اسید، استفاده از گریس و روغن‌های کم‌کیفیت یا خراب شده و یا تراکم ناشی از تغییرات دما می‌تواند باعث خوردگی در بلبرینگ‌ها شود.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید