دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

بلبرینگ خود تنظیم چیست؟ انواع، مزایا و کاربردها

بلبرینگ خود تنظیم در مقایسه با انواع دیگر این سازه با فناوری پیشرفته‌تری تولید شده و می‌توان گفت که از قیمت بالاتری هم برخوردار است. با این حال بیشتر صنعت گران، مکانیک‌ها و تعمیرکاران سایر ماشین‌آلات با آن سر و کار دارند. حتی شاید خود شما هم بارها این نام را شنیده باشید؛ اما آیا دقیقاً می‌دانید که بلبرینگ خود تنظیم چیست یا انواع آن چه کاربردی دارند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از پینیون را حتماً بخوانید.

 بلبرینگ خود تنظیم چیست؟

بلبرینگ خود تنظیم که با نام Self-Aligning Ball Bearing نیز شناخته می‌شود یکی از انواع بلبرینگ‌ها است که شامل قابلیت‌های مختلفی از جمله خود تنظیمی می‌شود. علت نام‌آشنا بودن این قطعه برای اکثر تعمیرکاران را می‌توان به این خاطر دانست که علاوه بر سیستم فنی خودروها در ماشین‌آلات دیگر به خصوص انواع صنعتی نیز کاربرد دارد. برای اطلاع از قیمت بلبرینگ خود تنظیم بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

ساختار بلبرینگ خود تنظیم

ساختار بلبرینگ خود تنظیم نیز مانند دیگر انواع این قطعه، از قفسه، رینگ و ساچمه تشکیل شده است؛ اما به خاطر وجود دو ردیف ساچمه در کنار یک شیار مشترک کروی این بلبرینگ خاصیت خود تنظیمی را پیدا کرده است. وجود این دو ردیف ساچمه و شیار کروی باعث شده تا شفت نسبت به بلبرینگ خود تنظیم انحراف داشته باشد؛ به همین خاطر می‌توان گفت که این قطعه بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که تطابق انجام نشده یا در اثر خطاهایی در هنگام نصب، انحراف شافت به وجود آمده باشد. پس علاوه بر اینکه به کیفیت بلبرینگ توجه می‌کنید در هنگام نصب قطعه نیز باید نهایت دقت را داشته باشید تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

انواع بلبرینگ خود تنظیم

پس از اینکه دریافتید بلبرینگ خود تنظیم چیست باید بدانید که این بلبرینگ‌ها در بازار قطعات صنعتی بر اساس نیاز مشتری‌ها در طرح و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند که سه نوع مهم آن‌ها عبارت است از:

معرفی انواع بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم ساده یا بدون کاسه نمد

نوع اصلی و رایج بلبرینگ‌های خود تنظیم شامل رینگ‌های داخلی استوانه‌ای یا مخروطی شکلی با شیب یک به دوازده است. این قطعات دارای شکاف استوانه‌ای به نام کونیک بوده و به همین علت آداپتورهای مخصوصی نیز برایشان طراحی شده است. با وجود این آداپتورها، بلبرینگ خود تنظیم می‌تواند بدون دردسر در محل خود تعبیه شود. این نوع بلبرینگ‌ها کاملا راحت بر روی انواع شافت‌های صاف و ناصاف تعبیه شده و در مدت‌زمان کوتاهی نیز نصب می‌شوند.

بلبرینگ خود تنظیم دو طرف بلبرینگ یا با کاسه نمد

در بین انواع بلبرینگ خود تنظیم، مدل خود تنظیم با کاسه نمد در دو سمت دارای بلبرینگ است که با وجود این قابلیت دیگر آلودگی‌های موجود در محل نصب سبب کاهش طول عمر قطعه نخواهند شد. همچنین بلبرینگ با کاسه نمد در برابر آب و روغن مقاوم است؛ همین باعث می‌شود در هنگام کار روغن در بلبرینگ خارج نشده و شما برای روغن‌کاری به سختی نیفتید.

کاسه‌های نمدی در این مدل جنسی پلاستیکی داشته و دارای لایه‌های محکمی هستند؛ در نتیجه در برابر حرارت نیز مقاوم بوده و می‌توانند در محدوده دمایی 40- تا 120 درجه سانتی‌گراد سالم باقی بمانند. بلبرینگ‌های خود تنظیم کاسه نمدی در دو نوع ساده و کونیک دار یعنی همان استوانه‌ای و مخروطی تولید شده و قطر درونی آن‌ها نیز بین ده تا هفتاد میلی‌متر است.

بلبرینگ ساچمه‌ای – بشکه‌ای دو ردیفه

در سیستم‌هایی که بلبرینگ خود تنظیم از تحمل بار کمی برخوردار است، معمولاً از نوعی بلبرینگ‌های خود تنظیم استفاده می‌کنند که پسوند E داشته و با فناوری‌های پیشرفته‌تری تولید می‌شود. این مدل که بلبرینگ ساچمه‌ای – بشکه‌ای دو ردیفه نام دارد، از نظر توانایی تحمل بار نسبت به دیگر انواع بلبرینگ خود تنظیم بهتر است. درواقع علت این موضوع را می‌توان به طراحی داخلی درست‌تر این مدل نسبت داد. اگر در شرایطی مقدار بار بدون تغییر باقی بماند، معمولاً بلبرینگ نیز طول عمر بیشتری خواهد داشت. به طور معمول قفسه بلبرینگ‌های ساچمه‌ای از جنس فیبر مخصوصی ساخته شده است.

ویژگی های بلبرینگ خود تنظیم چیست

بلبرینگ خود تنظیم دو ردیف ساچمه دارد که به خاطر وجود آن‌ها معمولا از قابلیت بارگذاری شعاعی بالایی هم برخوردار بوده و بارهای محوری را کمی از بین می‌برد. سایزهای کوچک این نوع بلبرینگ قدرت تعلیق بار در سرعت‌های زاویه‌ای حتی تا 45000 دور در دقیقه را نیز دارد که با زیاد شدن قطر بلبرینگ خود تنظیم این سرعت پایین آمده و در بالاترین قطرها حتی به 2200 دور در دقیقه هم خواهد رسید.

کاربرد بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم به خاطر بهره‌مندی از تکنولوژی‌های پیشرفته در تولید، معمولا دارای یک قسمت بالایی است و همین باعث شده تا برای مواردی که بلبرینگ‌هایی با شیار عمیق یا رولبرینگ های استوانه‌ای به کار نمی‌آید، توصیه ‌شود. این نوع بلبرینگ که از قیمت نسبتا بالایی هم برخوردار است، بیشتر بر روی شافت‌هایی بسته شده که یا در اثر نیروی گریز از مرکز، کمی تغییر زاویه پیدا کرده‌اند و یا دچار رزونانس حرکتی شده‌اند.

۵ کاربرد بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ‌های خود تنظیم برای بخش‌هایی از صنعت استفاده شده که قطعات در آن معمولاً از سرعت کم تا متوسطی برخوردار هستند. از جمله:

  • صنعت خودرو: این بلبرینگ‌ها در قطعات خودرو مانند سیستم‌های فرمان، مجموعه‌های تعلیق و جعبه دنده که در آن ناهماهنگی و بارهای متفاوت رایج است، استفاده می‌شوند.
  • معدن و ساخت و ساز: بلبرینگ‌های خود تنظیم در ماشین‌آلات سنگینی که در معدن، ساخت و ساز و حفاری یعنی جایی که باید بار سنگین را تحمل کنند، کاربرد دارند.
  • ماشین‌آلات نساجی: توانایی تطبیق ناهماهنگی‌های محور، بلبرینگ‌های خود تنظیم را برای ماشین‌های نساجی مناسب کرده و عملکرد سریع را در فرایندهای ریسندگی و بافندگی تضمین می‌کند.
  • حمل و نقل مواد: سیستم‌های نوار نقاله و تجهیزات جابه جایی مواد از تطبیق‌پذیری عملیاتی و قابلیت‌های باربری بهره برده و از کاربرد بلبرینگ‌ خود تنظیم به حساب می‌آیند.
  • کشاورزی: در ماشین‌های کشاورزی مانند تراکتورها، در محل‌هایی که زمین‌های ناهموار بوده و حرکت‌های ناگهانی رایج است، این بلبرینگ‌ها با عملکردی قابل‌اعتماد باعث کم‌شدن نیاز تعمیر خواهد شد.

جدول بلبرینگ خود تنظیم

پسوندهای بلبرینگ خود تنظیم کد
فاصله داخل شعاعی کمتر از اندازه معمول C2
فاصله نرمال داخل شعاعی CN
فاصله داخل شعاعی بیشتر از حد نرمال C3
نوع گریس داخلی G1-G15
سوراخ مخروطی یک به دوازده k
قفسه برنجی مخصوص M
قفسه پلاستیکی – نایلونی P یا TN
دقت‌های حرکتی و ابعادی P5
کدهای منابع داخلی Q1-Q8
آب‌بند پلاستیکی همراه با ورقه‌های استیلی که یک‌طرفه بلبرینگ شده است RS
آب‌بند پلاستیکی همراه با ورقه‌های استیلی که دوطرفه بلبرینگ شده است 2RS

سخن پایانی

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که بلبرینگ خود تنظیم چیست و چه کاربردی دارد؟ گفتیم بلبرینگ‌های خود تنظیم قطعاتی هستند که آزادی عمل زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ بنابراین می‌توانید انواع بلبرینگ خود تنظیم را در موارد مختلفی که ناهماهنگی و عدم تعادل دیده می‌شود استفاده کرد. پینیون در زمینه فروش بلبرینگ در انواع مختلف فعالیت دارد و این قطعات را با بهترین قیمت به بازار عرضه می‌کند.

سوالات متداول

  • بلبرینگ خود تنظیم در چه صنایعی کاربرد دارد؟

از این قطعه در ماشین‌آلات صنعتی مختلف مثل دستگاه منگنه، آسیاب غلات، پمپ‌های پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها، دستگاه‌های خردکن برای مزارع میوه، تجهیزات تناسب‌اندام، دستگاه‌های ریسندگی حلقه‌ای برای تولید نخ، ماشین‌آلات نجاری و … استفاده می‌شود.

  • معایب بلبرینگ‌های خود تنظیم چیست؟

بلبرینگ‌های ساچمه‌ای – بشکه‌ای دو ردیفه که از انواع بلبرینگ خود تنظیم به حساب می‌آیند، معمولاً در یک زاویه نسبتاً مستقیم بین حلقه داخلی و خارجی نصب می‌شوند. این باعث شده تا آن‌ها برای جابه جایی بارهای شعاعی مناسب باشند؛ اما بارهای محوری را در مقدار بسیار کمی جابه جا کنند.

  • مزیت بلبرینگ‌ها های خود تنظیم نسبت به انواع دیگر چیست؟

بیشتر بلبرینگ‌های خود تنظیم می‌توانند اصطکاک کمتری نسبت به انواع دیگر بلبرینگ‌ها ایجاد کنند که این ویژگی به آن‌ها این امکان را داده تا حتی در سرعت‌های بالا در دمای کمتری کار کنند. به دلیل تولید گرمای کم، دمای خود بلبرینگ هم کم بوده و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید