دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

تست بلبرینگ

چرا تست بلبرینگ انجام دهیم؟ برای عملکرد بهتر دستگاه و بالا بردن عمر آن باید برخی از قطعات به خوبی بررسی شوند تا مشکلی در ادامه کار رخ ندهد. تست بلبرینگ و سلامت آن یکی از نکات مهم است که اهالی صنعت و فن به آن توجه زیادی دارند. هرچند که بلبرینگ‌ ها از جمله قطعاتی هستند که طول عمر مشخصی دارند و می‌توان بعد از به پایان رسیدن آن قطعه را تعویض کرد اما یکی از چالش برانگیزترین بخش ها همین تشخیص طول عمر یاتاقان است. به همین دلیل تست سلامت در چنین شرایطی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. برای مطالعه بیشتر در مورد طول عمر بلبرینگ به مقاله محاسبه طول عمر بلبرینگ مراجعه فرمایید.

تست بلبرینگ و نحوه سنجش سلامت بلبرینگ

روش های تست بلبرینگ؟

تست بلبرینگ از روش‌ های متفاوتی صورت می‌گیرد که هر کدام مزایای خاص خود را دارد و شما باید بسته به شرایط و نیاز خود آن‌ها را انتخاب کنید

۱. تست بلبرینگ با روش frictional torque یا گشتاور اصطکاکی

تست اصطکاک به درک بهتر شرایط مختلف کاری بر روی قطعه می تواند کمک زیادی کند. در چنین آزمایشی تعادل دما هم در نظر گرفته می شود که می تواند به ارزیابی تلفات نیرو در اثر اصطکاک منجر شود. برای مثال با انجام این تست می توان تلفات موجود در بخش های مختلف یاتاقان را در موتور خودرو بررسی کرد که در نتیجه می توان راندمان کل موتور را از همین طریق ارزیابی کرد. همچنین از این روش می توان برای بازرسی‌ های دوره ای که نیاز است تا استانداردهای مشخصی به دست آید استفاده کرد و به این ترتیب محدودیت های عملکرد قطعه به خوبی شناسایی می شوند.

در این روش که یکی از مقرون به صرفه ترین روش های تست بلبرینگ است یک شبیه سازی کامل از بارگذاری شعاعی و محوری به همراه بارگذاری شعاعی و محوری توأما شکل می گیرد. شما می توانید مراحل مختلف این تست را در شکل های ۱، ۲ و ۳ به خوبی مشاهده کنید.

برنامه بار محوری در تست و سنجش سلامت بلبرینگ ها

به دلیل این‌که تأثیرگذاری شعاعی و محوری بر روی اصطکاک از یک دیگر جدا نیستند می توان این روش را به عنوان یک ارزیابی دقیق در نظر گرفت.

برنامه بار شعاعی در تست و سلامت بلبرینگ

شکل  ۲ برنامه بار شعاعی

از روش گفته شده می‌توانید بلبرینگ‌ های چرخ کامیون، ماشین و … را به خوبی تست کنید. اما پیشنهاد ما این است که برای رسیدن به یک نتیجه بهتر تست را با شرایط واقعی انجام دهید.

برنامه بار ترکیبی در تست بلبرینگ

شکل  ۳ برنامه بار ترکیبی

هرچند که روش گشتاور اصطکاکی از مزیت های بی نظیری برخوردار است اما خوب است بدانید قابلیت تست در هنگام کار را ندارد. برای تست گیری باید بلبرینگ را وارد دستگاه کنید به همین دلیل از این روش بیشتر برای تست گیری کیفیت در هنگام ساخت قطعه استفاده می کنند. به این ترتیب قطعه سازان برای اینکه کیفیت نهایی محصول خود را بالا ببرند می توانند از این روش استفاده کنند.

۲. تست بلبرینگ با روش ترموگرافی

در این روش از گرما نگاری که به علت اصطکاک در بلبرینگ ناشی می شود استفاده می کنیم. به این ترتیب می توانیم بهتر میزان اتلاف رخ داده در ماشین را که به علت اصطکاک به وجود می آید تشخیص دهیم. این روش سرعت بالایی برای بررسی و بازرسی سلامت بلبرینگ دارد. از ترموگرافی برای بازرسی و تشخیص لقی بلبرینگ ها استفاده می شود. اما خوب است بدانید که برای انجام کار ترموگرافی به یک دوربین ترموگرافی نیاز است. این دوربین می تواند یک محدوده معینی از امواج مادون قرمز را ثبت کند.

اندازه گیری دما با دوربین ترموگرافی می‌ تواند یک دید کلی نسبت به قطعه را در اختیار ما قرار دهد. این دوربین در محدوده ۸ تا ۱۵ میکرون امواج الکترومغناطیسی را اندازه گیری می کند. با دانستن این موضوع که افزایش دما می تواند اختلال در عمل کرد بلبرینگ ایجاد کند در صورتی که دمای قطعه بالا رود می توان با استفاده از همین دوربین آن را تشخیص داد. بالا رفتن دما دلایلی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم.

  • بلبرینگ دچار فرسایش شده است.
  • قطعه به درستی نصب نشده است.
  • بلبرینگ به صورت اشتباه روانکاری شده است.

استفاده از روش ترموگرافی

دمای بالا می تواند باعث لقی بلبرینگ شود که این اتفاق وارد شدن خساراتی به قطعه و دستگاه را به دنبال خواهد داشت. در این روش نیازی نیست تا قطعه را از روی دستگاه باز کنید و می توان از بلبرینگ در لحظه تست گرفت و نتایج را بلافاصله در اختیار داشت همین موضوع مزیتی است که باعث شده از این روش به عنوان یکی از روش های مهم تست بلبرینگ یاد شود.

برای اینکه بتوانید از روش ترموگرافی استفاده کنید باید عکس ترموگرافی را به طور دقیق تحلیل کنید. هرچند که این کار ساده نیست اما می توانید با در نظر گرفتن سرعت دوران، نیروی بارگذاری، ویسکوزیته روانکار و اندازه بلبرینگ به یک نتیجه صحیح برسید. همچنین گفتنی است که استفاده از روش ترموگرافی مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:

  • دمای بلبرینگ مشخص می شود.
  • در هنگام کار می توان از قطعه تست گرفت.
  • هر روز می توان این تست را انجام داد.

چه رابطه ای بین تست بلبرینگ و عمر آن وجود دارد؟

در صوت وجود هرگونه عیب در بلبرینگ این قطعه با مشکلاتی روبرو خواهد شد که علاوه بر خود قطعه به دستگاه هم آسیب خواهد رساند. حال برای افزایش عمر بلبرینگ باید تست های سلامت را از این قطعه گرفت تا بلبرینگ در شرایط مناسب کاری قرار گیرد. بعد از انجام تست های مختلف می توان ایراداتی مانند بالا بودن دما را تشخیص داد و به این ترتیب عواملی که موجب این اتفاق شده است را از بین برد، به این ترتیب عمر بلبرینگ افزایش پیدا خواهد کرد. با این تفاسیر واضح است که تست سلامت بلبرینگ تأثیر بسیاری را در طول عمر این قطعه دارد.

ارتباط تست بلبرینگ با خرید و قیمت آن

برای ساخت بلبرینگ بهتر است که این قطعه به خوبی تست و کنترل شود تا در هنگام استفاده مصرف کننده یک قطعه با کیفیت را در اختیار داشته باشد. بعد از انجام تست ایرادات قطعه تولیدی مشخص شده و تولید کننده می تواند یک محصول بدون عیب را روانه بازار کند. به همین دلیل هم قطعه با کیفیت از قیمت بالاتری برخوردار خواهد بود. در صورت نیاز به مشاوره و یا استعلام قیمت و خرید انواع بلبرینگ به صفحه فروش بلبرینگ مراجعه فرمایید.

سلامت بلبرینگ هم در زمان تولید قطعه و هم در زمان استفاده از آن اهمیت بالایی دارد. بهبود عملکرد این قطعه می تواند هزینه ها را کاهش دهد و از بروز مشکلات در هنگام کار جلوگیری کند.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید