دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

10 مزیت نصب اینورتر چاه آب

در کشاورزی مدرن مفهوم جدیدی به نام اینورتر چاه آب به وجود آمده است که بر روی الکتروپمپ چاه کشاورزی نصب می‌شود و امکان افزایش بهره‌وری در استخراج آب و کنترل فشار آن را می‌دهد. با توجه به تعرفه پایینی که محصولات کشاورزی دارند، اینورتر چاه عمیق می‌تواند در بسیاری از موارد سود حاصل از این کار را چند برابر کرده و به کشاورزان برای کسب سود بیشتر کمک کند. در این مقاله از پینیون همراه ما باشید تا مزیت های نصب اینورتر چاه آب را برای شما بیان کنیم.

1) کاهش جریان سوئیچینگ توسط اینورتر چاه آب

یکی از مزیت‌های استفاده از اینورتر چاه عمیق این است که در لحظه راه‌اندازی می‌تواند جریان‌های سوئیچینگ را کاهش دهد. به عبارت بهتر با استفاده از درایور می‌توان موتور را به صورت نرم راه‌اندازی کرد و در نتیجه هزینه‌های برق را تا حد زیادی کاهش داد. البته برای این موضوع می‌توان از سافت استارتر هم استفاده کرد؛ برای بررسی تفاوت اینورتر و سافت استارتر می‌توانید به مقاله ما درباره این موضوع مراجعه کنید.

2) محافظت از الکتروپمپ

یکی دیگر از مزیت‌های نصب اینورتر چاه آب این است که می‌توان با استفاده از آن طول عمر الکتروپمپ را افزایش داد. به عبارت بهتر اینورتر می‌تواند جریان‌های اتصال کوتاه یا سوئیچینگ را از بین ببرد و مواردی مانند اثرات اضافه بار یا اضافه ولتاژ را تا حد خوبی کنترل کند. همین موضوع در نهایت منجر به حفظ سلامت الکتروپمپ در درازمدت می‌شود و هزینه‌های ناشی از تعمیر یا نصب مجدد آن را کاهش خواهد داد.

قابلیت انجام آبیاری هوشمند با استفاده از اینورتر چاه آب

3) قابلیت انجام آبیاری هوشمند با استفاده از اینورتر چاه آب

یکی دیگر از مزیت‌های نصب اینورتر چاه آب این است که می‌توانید به راحتی آن را از راه دور کنترل کنید. به عبارت بهتر شما با استفاده از سیستم‌های تله متری که بر اساس PLC یا شبکه‌های تلفن همراه توسعه داده شده‌اند، می‌توانید از راه دور الکتروپمپ را روشن و خاموش کرده و یا زمان عملکرد آن را تنظیم کنید. برای پاسخ به سوال PLC چیست و انواع آن می‌توانید به مقاله ما در این مورد مراجعه کنید. چه به این ترتیب قابلیت اطمینان آبیاری هم تا حد خوبی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال ایجاد تنش‌های آب در محصولات کمتر خواهد شد. همین موضوع می‌تواند تا حد زیادی بهره‌وری بیشتری را برای شما به وجود آورد.

4) جلوگیری از ایجاد تلاطم در چاه

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از اینورتر چاه عمیق جلوگیری از ایجاد تلاطم در چاه آب است. به عبارت بهتر با استفاده از اینورتر چاه آب، می‌توان الکتروپمپ را به صورت نرم راه‌اندازی کرده و به این ترتیب از گل‌آلود شدن آب جلوگیری کرد.

5) تشخیص کم آب شدن چاه

در زمان‌های پرمصرف یکی از رایج‌ترین موارد این سات که چشمه نمی‌تواند چاه را شارژ کند و در نتیجه سطح آب پایین می‌آید. از سوی دیگر موتور کف کش برای خنک‌سازی نیاز به آب دارد؛ در نتیجه اگر سطح آب چاه پایین بیاید، موتور می‌سوزد. با استفاده از اینورتر چاه عمیق می‌توان جریان برق را کنترل کرد. در نتیجه در صورتی که موتور، جریان بیشتری نسبت به حد استاندارد بکشد، اینورتر آن را خاموش خواهد کرد و به این ترتیب از سوختن الکتروپمپ جلوگیری می‌شود.

6) امکان ایجاد توقف نرم با اینورتر چاه آب

از دیگر مزیت‌های نصب اینورتر روی چاه آب می‌توان به توقف الکتروپمپ به صورت نرم یا soft stop اشاره کرد. با استفاده از اینورتر چاه عمیق می‌توان به راحتی از ایجاد ضربات مکانیکی جلوگیری کرده و به این ترتیب از بدنه چاه در برابر ریزش محافظت کرد. زمانی که الکتروپمپ به صورت نرم متوقف شود، می‌توان سرعت آب خروجی و همه موارد وابسته به آن را کنترل کرد. در نتیجه طول عمر قطعات مکانیکی و چاه آب به صورت قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند و از ایجاد شوک در سیستم جلوگیری خواهد شد.

آیا استفاده از اینورتر چاه آب باعث جلوگیری از وقوع پدیده کاویتاسیون میشود

7) جلوگیری از وقوع پدیده کاویتاسیون

در زمانی که موتور شروع به کار می‌کند، شافت به طور ناگهانی می‌چرخد و در نتیجه جریان آب متلاطم می‌شود. اما راه‌اندازی نرم موتور باعث می‌شود که از پدیده‌ای به نام کاویتاسیون جلوگیری شده و پره‌های پمپ خرد نشوند. منظور از کاویتاسیون فرایندهایی مانند حباب زایی، حفره سازی و خوردگی است؛ در طی این فرایندها و ایجاد تلاطم، حباب‌هایی در اطراف پره‌های پمپ به وجود می‌آیند که با ترکیدن خود باعث آزاد شدن انرژی می‌شوند؛ این انرژی ایجادشده می‌تواند باعث افزایش استهلاک پمپ شده و از متلاطم شدن آب جلوگیری می‌کند.

8) صفر شدن توان راکتیو با نصب اینورتر چاه آب

یکی دیگر از مزیت‌های نصب اینورتر چاه آب از بین بردن توان راکتیو یا غیرمصرفی در چاه‌های کشاورزی است. به طور کلی در زمانی که بار در پیک خود قرار می‌گیرد، این احتمال وجود دارد که اختلالی در ضریب توان ایجاد شده و در نتیجه شما از سوی اداره برق جریمه خواهید شد. اما با استفاده از درایور پمپ می‌توانید این توان غیرمصرفی را صفر کرده و از جریمه شدن جلوگیری کنید.

9) حذف تاثیر نوسانات شبکه بر روی دبی

یکی دیگر از اثرات مثبتی که نصب اینورتر چاه آب برای کشاورزان به دنبال دارد، حذف تاثیر نوسانات شبکه بر روی دبی پمپ است. به عبارت بهتر در زمان راه‌اندازی با اینورتر، بر خلاف مدار راه انداز ستاره مثلث، دیگر کاهش یا افزایش ولتاژ شبکه بر روی سطح دبی اثرگذار نیست و می‌توان در هر لحظه مقدار مشخصی آب را خارج کرد. برای اطلاع از اینکه مدار ستاره مثلث چیست و چه تفاوتی با اینورتر دارد، می‌توانید مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

10) کاهش هزینه ها در درازمدت

اگر قیمت اینورتر چاه آب را بررسی کنید ممکن است که به دلیل بالا بودن آن، از خرید اینورتر برای چاه منصرف شوید. محاسبات نشان داده‌اند که در حالت عادی، بازگشت سرمایه برای کشاورزان به طور متوسط در طی 70 سال اتفاق میافتد؛ اما با استفاده از اینورتر چاه آب می‌توان این زمان را به طور قابل‌توجهی کاهش داد.

زیرا اینورتر چاه عمیق می‌تواند به صورت موثری هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش دهد که برای بررسی اثرات آن می‌توانید تاثیر اینورتر در کاهش مصرف برق را مطالعه کنید. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که تنظیم درست میزان دور الکتروپمپ با اینورتر می‌تواند تا 40 درصد مصرف برق شما را کاهش دهد. از سوی دیگر برای نصب اینورتر بر روی چاه آب نیازی به استفاده از کنتاکتورها یا کابل‌های زیاد نیست که همین موضوع می‌تواند هزینه‌های اولیه راه‌اندازی الکتروپمپ را کاهش دهد.

سخن پایانی

اینورتر چاه آب یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای افزایش بازدهی در فرایندهای کشاورزی و سود به‌دست‌آمده از این کار است. البته به دلیل پایین بودن تعرفه برق در ایران، ممکن است که خیلی از کشاورزان راضی به خرید این نوع از اینورترها نشوند. زیرا قیمت اینورتر چاه آب بالا است و معمولا از نگاه اولیه توجیه اقتصادی ندارد. ما در این مقاله از پینیون به بررسی 10 مورد از مزیت های نصب اینورتر چاه عمیق پرداختیم که در نهایت منجر به بهبود وضعیت کشاورزی در کشور خواهند شد.

سوالات متداول

  • کدام مدل اینورتر برای نصب روی چاه آب مناسب است؟

یکی از اصلی‌ترین سوالات کشاورزان این است که چه نوع اینورتری را باید برای چاه آب خود خریداری کنند. برای پاسخ به این سوال باید به مواردی مانند بودجه در دسترس، ساعت‌های کار کردن پمپ، عمق چاه و دبی خروجی توجه کرد.

  • مزیت اینورتر چاه آب در مقایسه با مدار ستاره مثلث چیست؟

اینورتر چاه عمیق از ایجاد استارت لحظه‌ای در زمان راه‌اندازی الکتروپمپ جلوگیری می‌کند و در نتیجه مانع از بروز مواردی مانند کاویتاسیون، خوردگی پره‌های پمپ، مکش جریان از شبکه و ریزش دیوار چاه خواهد شد. همچنین با استفاده از اینورتر چاه آب، تعداد کابل‌ها و مواد اولیه برای نصب کاهش پیدا خواهند کرد.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید