دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

گیرپاژ بلبرینگ چیست و چرا اتفاق می افتد؟

آشنایی با عیوب رایج در بلبرینگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا با انجام اقدامات پیشگیرانه، از بروز خرابی و تحمل هزینه‌های زیاد جلوگیری کرده یا این که در اولین فرصت علت خرابی را برطرف نمایید. یکی از مشکلاتی که معمولا برای این قطعات پیش می‌آید، گیرباژ بلبرینگ است. در ادامه این مقاله از پینیون به سوالاتی مانند این که گیرپاژ بلبرینگ چیست؟ و دلایل بروز گیرپاژ بلبرینگ پاسخ خواهیم داد تا به طور کاملا واضح با این پدیده آشنا شوید.

دلیل گریپاژ یا جام کردن بلبرینگ و راه های جلوگیری از این اتفاق

گیرپاژ بلبرینگ چیست؟

گیرپاژ بلبرینگ فرایندی است که در طی آن به دلایل مختلفی مثل حرارت و دمای غیرمعمول و یا زبر بودن سطوح، اجزای بلبرینگ در حالت ذوب قرار رفته و به یکدیگر می‌چسبند. در چنین موقعیتی دیگر امکان چرخش برای بلبرینگ وجود ندارد؛ در نتیجه سختی چنین قطعه‌ای کاهش یافته و امکان استفاده از آن بر روی سطوح مختلف به ویژه سطح‌های ناهموار وجود نخواهد داشت.

همچنین بخوانید: دلایل لکه دار شدن بلبرینگ

دلایل بروز گیرپاژ بلبرینگ

در اغلب موارد افرادی که از بلبرینگ‌ها در کاربردهای مختلف استفاده می‌کنند، دغدغه تشخیص دلایل بروز گیرپاژ بلبرینگ را دارند؛ زیرا می‌خواهند قبل از این که قطعه به طور کلی خراب شود، بتوانند با انجام مراقبت‌هایی از خرابی و مشکلات بعدی جلوگیری کنند. در ادامه چند مورد از اصلی‌ترین دلایل بروز گیرپاژ بلبرینگ آورده شده است که عبارت‌اند از:

1- حرارت بیش از اندازه

اصلی‌ترین دلیل بروز گیرپاژ بلبرینگ را می‌توان حرارت غیرمعمول دانست که خود می‌تواند در اثر عوامل دیگری مانند استفاده از روانکار نامناسب، بار اولیه زیاد و یا تماس نادرست اجزای غلتشی بلبرینگ با مسیر ایجاد شده و در نهایت موجب گیرپاژ بلبرینگ شود. گرمای غیرمعمول بلبرینگ می‌تواند در اثر کار بیش از اندازه و یا استفاده از روانکار نامناسب به وجود آید.

در واقع با استفاده زیاد از بلبرینگ بدون روغن‌کاری درست، اصطکاک نسبتاً زیادی به وجود می‌آید که منجر به بیشتر شدن دمای بلبرینگ خواهد شد. هر چقدر فرسایش اجزای بلبرینگ و به دنبال آن اصطکاک بیشتر باشد، به همان اندازه دما قطعه نیز افزایش خواهد یافت. به دنبال افزایش دمای بلبرینگ می‌توان انتظار داشت روغن‌های روان‌کننده نیز دیگر به خوبی گذشته کار نکنند که همین موضوع می‌تواند خرابی بلبرینگ را بیشتر از قبل سرعت ببخشد. بنابراین باید بهترین گریس برای بلبرینگ را بشناسید تا از بروز این اتفاق جلوگیری شود.

2- استفاده از روانکار نامناسب

بر اساس آمار، نزدیک به سه چهارم از بلبرینگ‌ها به خاطر روغن کاری یا همان روانکار نامناسب خراب می‌شوند. در واقع نامناسب بودن و یا غیراستاندارد بودن مقدار و دمای روانکار سبب تخریب آن خواهد شد که در نهایت بلبرینگ را گرفتار مشکلات و خرابی‌هایی مانند گیرپاژ بلبرینگ می‌کند.

اگر با خواندن این مطلب و فهمیدن دلایل بروز گیرپاژ بلبرینگ متوجه شدید که روانکاری را به شکلی نادرست انجام داده‌اید، باید به شما بگوییم که متاسفانه بلبرینگ شما خراب شده و نیاز به خرید بلبرینگ تازه دارید. در هر صورت با جلوگیری از اتلاف چربی، انجام روغن‌کاری در زمان‌های مناسب و همچنین انتخاب نوع روان‌کننده متناسب با کاربرد مدنظرتان برای روانکاری مجدد می‌توانید از گیرپاژ بلبرینگ جلوگیری کنید.

3- بار اولیه بیش از حد

بار اولیه بیش از اندازه در واقع به نحوه نصب بلبرینگ بازمی‌گردد؛ بنابراین اگر شما نتوانید به درستی اتصالات این قطعه مهم را انجام دهید، بار اولیه زیاد می‌تواند موجب بروز گیرپاژ بلبرینگ شود. اتصالات نادرست یا همان بار اولیه سبب ۵ درصد از خرابی‌های زودرس بلبرینگ هستند؛ این موضوع زمانی به وجود می‌آید که شما قطعه را با ابزارها و شیوه‌های نادرستی مثل مغار و یا ضربه چکش و مستقیم به هم وصل کنید.

این در حالی است که بلبرینگ‌ها باید حتماً به شکل درست نصب و جای‌گیری شده و راحتی آنها تضمین شده باشد. در صورتی که بلبرینگ به درستی نصب نشود، احتمال ایجاد لرزش، ناهمواری و خرابی‌های بزرگ‌تری مانند گیرپاژ بلبرینگ در آن بسیار زیاد است.

بلبرینگ گریپاژ شده یا جام کرده

شیوه اصلاح گیرپاژ بلبرینگ چیست؟

زمانی که از وجود ایراد گیرپاژ بلبرینگ مطمئن شدید، در اسرع وقت باید برای تعمیر آن اقدام کرده و به هیچ وجه آن را فراموش نکنید. بسته به این که بلبرینگ برای چه کاربرد و در چه دستگاهی استفاده می‌شود، می‌توان با انجام بررسی‌های لازم راه حل مناسب با گیرپاژ بلبرینگ را انتخاب کرد. به طور مثال زمانی که گرمای بیش از حد باعث این خرابی می‌شود، می‌توان برای کاهش آن و تعمیر بلبرینگ از گزینه‌هایی مانند کنترل‌کننده‌های حرارتی و همچنین اضافه کردن مسیر خنک‌کننده کافی استفاده کرد.

در هر صورت اگر خرابی ناشی از گیرپاژ بلبرینگ به اندازه استاندارد باشد، می‌توان آن را با روانکاری مناسب و یا روش‌های دیگر تعمیر کرد؛ اما در صورت خرابی بیش از اندازه تنها راه چاره تعویض آن است. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که عوض کردن بلبرینگ تنها اقدام اصلی برای برطرف کردن و تعمیر ایرادات این قطعه نیست؛ بلکه باید به دنبال دلایل اصلی بروز مشکل بگردید تا با تحلیل و بررسی درست بتوانید اقدام مناسب را در مقابل خرابی‌هایی مانند گیرپاژ بلبرینگ انجام داده و از هدررفت وقت و سرمایه خود در این زمینه نیز جلوگیری کنید.

عواقب عدم اصلاح گیرپاژ بلبرینگ

تعمیر نکردن بلبرینگی که در اثر گیرپاژ بلبرینگ خراب شده است، می‌تواند با گذشت زمان سبب شکسته شدن اتصالات، لرزش‌های غیرعادی، ایجاد صداهای غیرمعمول و در کنار همه این موارد افزایش نامتعارف هزینه‌های کلی شود. بلبرینگ‌ها هم به قطعات دیگری وصل شده‌اند؛ به همین علت ایجاد هرگونه مشکل در آن‌ها می‌تواند در عملکرد قطعات مجاور نیز اختلال ایجاد کرده و بازده کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد، گیرپاژ بلبرینگ یکی از خرابی‌های رایج در این قطعات مهم صنعتی است که دلایل بروز آن می‌تواند متفاوت باشد. با این حال شما با به روز نگه داشتن اطلاعات خود در رابطه با سلامت بلبرینگ‌ها، از جمله دانستن مفهوم این که گیرپاژ بلبرینگ چیست و به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟ می‌توانید از این خرابی و خرابی‌های فاجعه‌بار دیگری که می‌توانند بر عملکرد کلی ماشین آلات تاثیر بگذارند، جلوگیری کرده و طول عمر بلبرینگ را بیشتر کنید.

سوالات متداول

  • بزرگ‌ترین علت خرابی بلبرینگ چیست؟

اکثر خرابی‌های بلبرینگ به دلیل روغن‌کاری یا روانکاری نامناسب رخ می‌دهد. در صورت استفاده از روانکار نادرست، عدم استفاده از روان‌کننده کافی، یا این که بلبرینگ در معرض دمای بیش از حد قرار گرفته باشد که باعث تحلیل رفتن روانکار می‌شود، احتمال خرابی در این فرایند وجود دارد.

  • آیا با نگهداری درست از بلبرینگ می‌توان از بروز گیرپاژ جلوگیری کرد؟

بله. در صورتی که از روانکار مناسب استفاده کرده و بلبرینگ را به درستی نصب کنید، احتمال بروز این اتفاق بسیار کاهش پیدا می‌کند.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید