دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

کلید کمپکت چیست و چه کاربردی دارد؟

کلید اتوماتیک کمپکت یکی از تجهیزات اصلی در سیستم‌های الکترونیکی است که برای حفاظت از مدار در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله از پینیون می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که کلید کمپکت چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟ همچنین کاربردها و نحوه عملکرد این کلید اتوماتیک را هم به شما آموزش خواهیم داد.

کلید کمپکت و کاربردهای آن

کلید کمپکت چیست؟

کلید کمپکت یکی از تجهیزات اصلی در حفاظت از مدار است که می‌تواند مانع از ایجاد جریان بیش از حد در سایر کلیدها مانند کلید مینیاتوری شود. از این کلید معمولا در تابلوهای برق استفاده می‌شود و می‌تواند مقاومت بالایی در برابر اضافه جریان، برگشت جریان، اتصال کوتاه، اضافه ولتاژ یا اضافه بار از خود نشان دهد. این نوع از کلیدهای اتوماتیک قابل تنظیم هستند و برای محدوده‌های جریان مختلف استفاده می‌شوند. پینیون در زمینه فروش کلید اتوماتیک اشنایدر فعالیت دارد و این محصولات را به صورت بدون واسطه به بازار ارائه می‌دهد.

نحوه عملکرد کلید کمپکت

کلید اتوماتیک کمپکت دارای یک رله الکترونیکی است که می‌تواند انواع آسیب‌های رایج به مدار مانند اضافه بار یا اتصال کوتاه را تشخیص دهد. در زمان تشخیص این موارد، این رله وارد عمل شده و مدار را قطع خواهد کرد. در نتیجه آسیب ایجادشده به مدار نخواهد رسید و دستگاه دچار آسیب نخواهد شد. بسته به نحوه عملکرد، می‌توان کلید اتوماتیک کمپکت را در دسته‌های زیر قرار داد:

نحوه عملکرد کلید کمپکت

 • کلید کمپکت فیکس یا غیر قابل تنظیم

کلید کمپکت فیکس یا غیر قابل تنظیم تنها در یک محدوده خاص از جریان قابل استفاده است؛ در نتیجه شما نمی‌توانید بر اساس نیاز خود، جریان قابل حفاظت را تنظیم کنید. بلکه باید در ابتدا محدوده جریان کلید را بررسی کرده و در صورت تناسب داشتن با دستگاه مورد نظر، آن را خریداری کنید.

 • کلید کمپکت قابل تنظیم

این نوع از کلیدهای کمپکت که به نام adjustable هم شناخته می‌شوند، دارای محدوده جریان حفاظتی قابل تنظیم هستند. معمولا از مکانیزم‌های حرارتی و مغناطیسی برای تنظیم این نوع از کلیدها استفاده می‌شود؛ کلیدهایی با قابلیت تنظیم حرارتی نباید در مجاورت حرارت مستقیم یا دمای زیاد قرار بگیرند. همچنین کلیدهای قابل تنظیم مغناطیسی هم نباید در جایی نصب شوند که دستگاه‌های دیگر در کار آنها تداخل مغناطیسی به وجود آورند. شما می‌توانید جریان حفاظت شده در این نوع از کلیدها را در محدوده 0.6، 0.8 یا یک برابر جریان بار کامل تنظیم کنید. این نوع از کلیدها دارای محدوده بسیار گسترده جریان از 15 تا 2500 آمپر هستند و می‌توانند در توان‌های بالا یا پایین مورد استفاده قرار بگیرند. برای اطلاع از قیمت کلید کمپکت ال اس بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

کاربرد کلید کمپکت چیست؟

همانطور که گفتیم نقش اصلی کلید اتوماتیک کمپکت در مدار، حفاظتی است؛ با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که اصلی‌ترین کاربردهای کلید کمپکت عبارتند از:

 • حفاظت از مدار در برابر جریان‌های بیش از حد یا طولانی مدت
 • حفاظت از مدار در برابر اتصال کوتاه
 • روشن یا خاموش کردن مدار در مواقع مورد نیاز
 • حفاظت از تابلو برق در برابر آتش سوزی
 • بالا بردن ایمنی تجهیزات تابلو برق
 • حفاظت در برابر القای الکترومغناطیسی
 • حفاظت در برابر خطای زمین
 • حفاظت در برابر دما یا فرکانس بیش از حد

اجزای سازنده کلید کمپکت چیست؟

بسته به نحوه عملکرد و تنظیم جریان، کلید اتوماتیک کمپکت اجزای سازنده متفاوتی دارد؛ با این حال، یک سری از موارد در ساختار این کلیدها یکسان هستند که عبارتند از:

اجزای سازنده کلید کمپکت چیست؟

 • کنتاکت‌ها

کنتاکت در واقع قسمتی از کلید اتوماتیک است که وظیفه باز و بسته کردن آن را بر عهده دارد و باعث قطع یا وصل مدار می‌شود. معمولا کنتاکت‌ها در کلیدهای مغناطیسی استفاده می‌شوند؛ زیرا دو حالت موازی و سری دارند که میدان مغناطیسی را کنترل می‌کند. در حالت موازی، میدان‌های مغناطیسی یکدیگر را دفع کرده و باعث قطع مدار می‌شوند. اما در حالت سری، مدار متصل است؛ بنابراین هر زمان اتصال کوتاه یا آسیب دیگری به وجود بیاید، کنتاکت‌ها حالت موازی به خود می‌گیرند.

 • قاب کلید کمپکت

در زمانی که یک قوس الکتریکی یا آسیب دیگری ایجاد شود، باید از یک قاب برای محکم نگه داشتن آن استفاده کرد. این قاب مانع از انتقال جریان به دیگر قسمت‌های تابلو برق شده و معمولا از جنس عایق ساخته می‌شود. البته بسته به نیاز می‌توان به جای کامپوزیت پلی استر و شیشه، از فریم فلزی هم در ساخت این قاب استفاده کرد.

 • جرقه گیر

در زمانی که کنتاکت‌ها از حالت موازی به سری یا برعکس درمی‌آیند، یک هوای یونیزه در اثر اختلاف پتانسیل به وجود خواهد آمد؛ این هوا می‌تواند جریان را از خود عبور دهد و همین موضوع باعث ایجاد جرقه خواهد شد. در این حالت، برای جلوگیری از ایجاد انفجار در کلید، باید از جرقه گیر استفاده کرد تا بتواند این جرقه را خاموش کرده و جلوی انتشار آن را بگیرد.

 • تریپ

تریپ یکی از اجزای سازنده کلید اتوماتیک کمپکت است که به دو شکل دستی یا اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمانی که شما قصد داشته باشید کلید را تعمیر کرده یا آن را تعویض کنید، می‌توانید از تریپ دستی استفاده کنید. دقت داشته باشید که بعضی از کلیدهای کمپکت ممکن است واحد تریپ نداشته باشند؛ اما وجود این واحد می‌تواند قابلیت‌های حفاظتی این کلیدها را بهبود ببخشید.

نکات مهم در خرید کلید کمپکت

در صورتی که می‌خواهید یک کلید کمپکت باکیفیت خریداری کنید، باید به چند ویژگی آن توجه داشته باشید که عبارتند از:

 • جریان اسمی قطع در زمان اتصال کوتاه که نشان می‌دهد بیشترین جریان قابل تحمل توسط کلید چقدر است.
 • جریان اسمی نهایی در زمان اتصال کوتاه که نشان‌دهنده بیشترین جریانی است که کلید کمپکت تنها یک بار می‌تواند آن را تحمل کند.
 • جریان اسمی عملیاتی که نشان‌دهنده مقدار جریان مداومی است که کلید می‌تواند بدون آسیب در آن کار کند.
 • جریان بار تنظیمی که مقدار جریان قابل تحمل در زمان اضافه بار را نشان می‌دهد.
 • جریان قابل تحمل کنتاکت که میزان جریان قابل تحمل برای کنتاکت بدون قطع شدن را نشان می‌دهد.
 • جریان حفاظت خطای زمین که نشان دهنده حداکثر جریان در زمان اتصال به زمین است.
 • مدت زمان مجاز برای عبور جریان از کلید که با کمیت‌های Trm و Tr نشان داده می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که کلید کمپکت چیست و چه کاربردی دارد؟ همچنین ساختار این کلید و نحوه عملکرد آن را بررسی کردیم. شما می‌توانید در صورت نیاز به خرید انواع کلید کمپکت از بهترین برندها با ما در پینیون تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • چرا به این کلیدها، کمپکت گفته می‌شود؟

زیرا ابعاد این کلیدها در مقایسه با کلیدهای سنتی بسیار کوچکتر است و بر روی انواع تابلوها قابلیت نصب دارد.

 • آیا امکان تریپ دستی در کلید کمپکت اتوماتیک وجود دارد؟

بله. زمانی که شما قصد تعمیر یا سرویس این کلید را داشته باشید، می‌توانید از تریپ دستی استفاده کرده و در زمان دلخواه، مدار را قطع یا وصل کنید.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید