دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
مدهای کنترلی اینورتر

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون

نمایندگی فروش اینورتر یونیک ، اشنایدر

این مقاله در مورد مدهای کنترلی اینورتر ها می باشد

برای استعلام قیمت یا خرید اینورتر و یا مشاوره با ما تماس بگیرید.

انواع مد‌های کنترلی اینورتر

به طور کلی اینورتر دارای مدهای کنترلی زیر است: مد کنترل برداری حلقه باز، مد کنترل برداری حلقه بسته، مد کنترل V/F، مد کنترل مستقیم گشتاور، مد کنترل لغزشی. امامد کنترل V/F و مد کنترل برداری حلقه باز (بدون سنسور) بیشت‌ترین کاربرد را اینورترها دارند.

  • مد کنترل برداری حلقه باز (بدون سنسور)

مد کنترلی حلقه باز برای کنترل موتورهای بزرگ و پویا به کار می‌رود و در ماشین‌آلات بزرگ، ماشین‌های سانتریفیوژ، دستگاه‌های ترسیم سیم، دستگاه‌های قالب‌گیری تزریقی و غیره کاربرد دارد و به طور مستقل سرعت و گشتاور موتور را کنترل می‌نماید و با استفاده از برنامه‌های کاربردی با کارایی بالا و بدون انکودر PG اعمال می‌شود. در این مد کنترلی، اینورتر تنها یک موتور الکتریکی را کنترل می‌کند.

  • مد کنترل برداری حلقه بسته (با سنسور)

این مد کنترلی بر خلاف مد حلقه باز، برای کنترل سرعت و گشتاور موتور به منبع سیگنال وابسته است و فرآیند کنترل موتور با استفاده از کارت و فیدبک PG صورت می‌گیرد، به این ترتیب که پس از انتقال سیگنال توسط کارت PG به اینورتر، اینورتر با محاسبه سیگنال به کنترل دقیق دست می‌یابد و موتور را که انکودر نصب کرده است کنترل می‌کند.

گروه فنی و مهندسی پینیون، نمایندگی فروش اینورتر
  • مد کنترلی V/F(روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس)

این مد برای برنامه‌های کاربردی، مانند فن‌ها و پمپ‌ها که نیاز به دقت بالا و پاسخ سریع ندارند، مناسب است.

  • V/F چیست؟

یک روش کنترلی است که با جلوگیری از کاهش ضریب توان یا راندمان موتور در طیف گسترده‌ای از کارکردهای متغیر سرعت، برای تغییر در فرکانس و کنترل سرعت از طریق خروج ولتاژ (مشخصه V/f) مربوط به فرکانس تنظیم شده توسط یک پارامتر در اینورتر، انجام می‌گیرد.

  • سرعت چرخش

سرعت چرخش موتور القایی متناسب با فرکانس است که می‌تواند ضریب توان و بازده موتور را حتی با یک فرکانس متغیر کاهش دهد، زیرا تغییر در فرکانس باعث می‌شود مقاومت امپدانس داخلی یک موتور تغییر کند. بنابراین باید ولتاژ متناسب با فرکانس تغییر یابد. مد کنترلی V/f باعث کاهش گشتاور در عملکردهای سرعت پایین، با افت ولتاژ مقاومت اولیه می‌شود و حتی از طریق آن می‌شود گشتاور را بدون توجه به فرکانس ثابت نگه داشت.این روش از نوع اسکالر است و به صورت حلقه باز عمل می‌کند.

  • گشتاور ثابت حلقه باز (بدون کارت و فیدبک PG)

این مد کنترلی، در درایوهای فرکانس متغیر و اینورترها برای کنترل گشتاور و سرعت موتورهای الکتریکی سه فاز AC اعمال می‌شود که شامل محاسبه تخمینی شار و گشتاور مغناطیسی موتور بر اساس ولتاژ و جریان اندازه‌گیری شده موتور است. در آسانسور، نوار نقاله و جرثقیل از این مد کنترلی بهره گرفته می‌شود.

  • مد کنترلی لغزشی

مد کنترلی لغزشی، مستقیماً گشتاور را که مبتنی بر مد کنترلی V/f و مطابق با سرعت واقعی و فرکانس قدرت موتور القایی است، کنترل می‌کند و فرکانس خروجی اینورتر را با گشتاور مورد نظر، تنظیم می‌نماید، بنابراین باعث می‌شود موتور القایی گشتاور خروجی مربوطه را داشته باشد، در این روش کنترلی، برای نصب فرکانس و جریان به نصب سنسور سرعت در سیستم کنترل و گاهی اوقات به فیدبک جریان اضافی دیگری نیاز است. بنابراین این یک مد کنترلی حلقه بسته است که از پایداری و ویژگی‌های بسیار خوبی برای پاسخ سریع و کاهش سرعت و تغییرات بار برخوردار است.

 

یک دیدگاه بگذارید

فروش اینورتر

انکودر

سنسور

کنترل رطوبت و دما

محصولات برق