دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

ساخت انواع تابلو برق

طراحی وساخت تابلو برق، گروه پینیون با داشتن کادر مجرب در زمینه نصب و راه اندازی انواع تابلو برق فعالیت میکند. گروه فنی مهندسی پینیون در زمینه فروش انواع قطعات تابلو برق، تجهیزات قطع و وصل ( کنتاکتور، کلید حرارتی و…) و لوازم جانبی فعالیت دارد. انواع تابلو برق شامل: تابلو برق تک فاز، سه فاز، دوحالته، فایبرگلاس، ستاره مثلث خانگی، صنعتی، آسانسور، بالابر.

طراحی و ساخت تابلو برق

برای بسیاری از کاربران، تابلوی برق یک جعبه ساده است که از آن برای نگهداری تجهیزات و اتصالات مختلف الکتریکی، سیم ­کشی ­ها و کابل ­ها و سایر المان­ها استفاده می­ شود. با این ­حال، زمانی که در بازار تابلوهای برق با هزاران مدل مختلف روبرو می­ شویم، واضح است که انتخاب یک تابلو برق مناسب و مقرون به صرفه با توجه به کاربردی که قرار است در آن استفاده شود، بدون داشتن آگاهی کافی از مشخصات مختلف و انواع آن، کار ساده ­ای نیست.

بدنه مورد استفاده در تابلوهای برق در انواع مختلفی از نظر جنس، شکل و اندازه­ های مختلفی وجود دارند که مشخصات مختلفی را برای بخش ­ها و کاربردهای مختلف ارائه می ­دهند. برخی از آنها سطح بالایی از امنیت و مقاومت در برابر آب و گرد و غبار دارند، برخی دیگر امنیت مضاعفی را با استفاده از قفل ­های خارجی ارائه می ­دهند، برخی از نظر نصب راحت­ت رند و سریعتر نصب می­ شوند و این ویژگی­ های متمایز سبب شده انواع مختلفی از تابلوهای برق موجود باشند.

تصمیم ­گیری در مورد ابعاد یک تابلوی برق اولین قدم در فرآیند پیچیده انتخاب در میان انواع آن است. علاوه بر این، عوامل مهم متعدد دیگری نیز وجود دارند که برای انتخاب تابلو برقی که متناسب با تجهیزات شما باشد، باید حتما در نظر گرفته شود. این عوامل شامل تمام متغیرهای زیست محیطی مانند باد، باران، خطر آسیب فیزیکی و پارامترهای مربوط به آلودگی، خطرات شیمیایی، تداخل­ های الکتریکی و .. می ­شود.

تابلو برق

جنس تابلوهای برق

انتخاب جنس ماده ­ای که تابلو برق از آن ساخته شده است، اولین و اساسی ­ترین پارامتری ست که در انتخاب بدنه تابلو برق باید در نظر گرفته شود. اسکلت تابلو برق مورد استفاده باید با توجه به سطح حفاظت و مقاومتی که برای یک کاربرد خاص مورد نیاز است، انتخاب شود. اولین تقسیم ­بندی برای انتخاب جنس بدنه تابلو برق، انتخاب بین پلاستیک و فلز است. سپس این دو دسته تقسیم­ بندی کلی هرکدام به زیر دسته ­هایی تقسیم می­ شود و یک انتخاب وسیع ­تر از بین انواع مختلف جنس بدنه از جمله آلومینیوم، فولاد، فولاد ضد زنگ، کامپوزیت، پلی­ کربنات و .. را ارائه می ­دهد.

تابلو برق­هایی با جنس بدنه فلزی بیشتر در محیط­ هایی مورد استفاده قرار می­ گیرند که نیاز به سطح بالایی از حفاظت و امنیت وجود دارد و همچنین بیشتر برای فضاهای باز مانند بزرگراه ­ها، راه­ آهن ­ها و بخش­ های دریایی پیشنهاد می­ شوند. بنابراین، انتخاب نوع جنس بدنه بسیار مهم است. به عنوان مثال، انتخاب بین فولاد ضد زنگ و فولاد کربن نه تنها بر روی هزینه تابلو برق تاثیر می­ گذارد، بلکه در میزان حفاظت و طول عمری که ارائه می­ دهد، نیز موثر است.

عوامل محیطی تابلو برق

  • امنیت

برای استفاده از تابلو برق ­ها به ویژه آن هایی که در محیط­ های خارجی قرار می­ گیرند، امنیتی که لازم است در نظر گرفته شود نیز به عنوان یک عامل بسیار مهم تلقی می­ شود. برخی از سازمان­ ها، مانند کسانی که در بخش ­های مربوط به راه ­آهن کار می­ کنند، احتمالا با مشکل تخریب و به سرقت رفتن تجهیزات تابلو برق مواجه شده ­اند. بنابراین، اطمینان از اینکه جنس بدنه تابلو برق در برابر چنین آسیب­ هایی مقاوم باشد نیز حائز اهمیت زیادی است. برای سنجش میزان مقاومت بدنه می­توان از تست LPS 1175 استفاده کرد که میزان امنیت بدنه تابلو برق را مشخص می­کند. این تست مجموعه ابزارهای مجاز و حداقل زمان را در هر سطح از میزان امنیت بدنه مشخص می­ کند تا از فشار بیش از حد به بدنه جلوگیری شود.

  • ملاحظات مربوط به اشعه فرابنفش

در انتخاب تابلوهای برق برای کاربردهای فضای باز، لازم است که ملاحظات مربوط به تاثیر احتمالی اشعه فرابنفش که می­تواند باعث استهلاک بدنه شود، نیز در نظر گرفته شود. اگر کاربرد استفاده از تابلو برق به صورتی باشد که قرار گرفتن آن در برابر نور خورشید اجتناب ناپذیر باشد، این مسئله را می­توان با افزودن یک لایه مخصوص حفاظت در برابر اشعه UV حل کرد. این کار می­تواند به طرز قابل توجهی استحکام بدنه را افزایش داده و آن را برای کاربردهای مهمی مانند استفاده در ایستگاه­های راه­ آهن و کشتی­رانی مناسب سازد.

محیط های صنعتی خاص

صنایع مختلف، الزامات متفاوتی دارند و بنابراین برای انتخاب یک تابلو برق مناسب برای کاربردهای خاص باید جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار گیرند. به عنوان مثال، محیط­های مربوط به صنایع غذایی نیاز به شست­و­شوی مکرر با استفاده از مواد شیمیایی قوی دارندو بنابراین مقاوم بودن نسبت به این مواد شیمیایی حتما باید به عنوان یک پارامتر کلیدی برای انتخاب تابلو برق در چنین محیط­هایی در نظر گرفته شود.

درجه حرارت

درجه حرارت بالا می­تواند باعث خرابی تجهیزات تابلوی برق شود. بنابراین خنک نگه­داشتن تابلو برق بسیار حائز اهمیت است. در شرایطی که بیش از 35% از کاربردهایی که در آنها از تابلو برق استفاده می­شود نیاز به روشی برای خنک کردن تجهیزات تابلو برق دارند، استفاده از روش­های سنتی مانند هیت­سینک و فن­ها، غالبا کافی نیستند. راه­حل­های بهتری مانند استفاده از چیلرهایی که با مبدل­های حرارتی هوا به آب کوپل شده­اند، باید در نظر گرفته شود. مسئله­ی دیگری که وجود دارد این است که تنها دمای داخل محفظه تابلو برق نباید در نظر گرفته شود، بلکه دمای درون محفظه و تجهیزات نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

نفوذ آب

نفوذ آب به تجهیزات تابلو برق، در صورتی که محافظت مناسب در برابر آن وجود نداشته باشد، می­تواند به سرعت به تجهیزات آسیب برساند. سطح حفاظت مورد نیاز کاملا به کاربردی که تابلو برق برای آن مورد استفاده قرار می­گیرد، بستگی دارد. در نواحی­ای که احتمال وقوع سیلاب وجود دارد، ملاحظات ویژه­ای باید در نظر گرفته شود که این ملاحظات می­تواند نصب تعدادی محفظه برای خروج آب باشد و یا قرار دادن تابلو برق بر روی یک پایه­ای که ارتفاع آن از زمین به حدی باشد که در هنگام وقوع سیل، آب به درون آن نفوذ نکند.

فروش تجهیزات تابلو برق

اجزای اصلی مورد استفاده در تابلو برق

  • مدار قدرت

مدار قدرت به هر نوع مداری که با استفاده از جریان الکتریسیته به راه ­اندازی یک پنل کنترلی صنعتی بپردازد، گفته می­ شود. بسته بودن مدار سبب می ­شود ماشین متصل به آن شروع به کار کرده و باز بودن مدار قدرت سبب توقف ماشین متصل به آن می­ شود.

  • مدار کنترل

نوع خاصی از مدار است که برای کنترل مدارهای قدرت موجود در یک پنل صنعتی مورد استفاده قرار می ­گیرد. این مدار برای اطمینان از ایمنی اتصال کوتاه شدن مدار برای حفظ ایمنی ماشین و کارکنان، استفاده می­ شود.

  • سوئیچ ­ها

رایج ­ترین نوع تغذیه و یا مدار کنترلی که برای کنترل شروع و توقف ماشین متصل به پنل کنترلی مورد استفاده قرار می­ گیرد، به عنوان سوئیچ شناخته می­ شود.

کنتاکتورها سوئیچ­ های الکتریکی کنترلی هستند که به عنوان یک رله برای دستگاه­ های جریان بالا مورد استفاده قرار می­ گیرند. این سوئیچ ­ها توان الکتریکی را به دستگاهی که تحت کنترل قرار دارد رسانده و یا آن را قطع می­ کنند.

  • راه ­اندازهای موتور

این درایو یا راه ­اندازها شامل یک سیستم مکانیکی می­ شوند که در آن یک موتور الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته است که برای راه ­اندازی ماشین یا هر دستگاه دیگری استفاده می­ شود.

  • ترانسفورماتورها

این اجزای استاتیک برای انتقال جریان الکتریکی بین دو یا تعداد بیشتری مدار مورد استفاده قرار می­ گیرند. برای این کار از سیم­ پیچ­های اولیه و ثانویه استفاده می­ شود که باعث انتقال توان بدون تغییر فرکانس جریان می ­شود.

  • پنل­ های مربوط به زمین کردن مدارات

برای محافظت در برابر نویزهای الکتریکی و همچنین برای محافظت کارکنان در برابر برق ­گرفتگی زمین کردن تابلو برق­های صنعتی از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید