دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون

تامیین کننده وفروش انواع تریستورهای صنعتی و SCR

فروش تریستورهای صنعتی(Thyristor وتریستورSCR)درانواع مدل ، تک فاز و سه فاز،تک (SINGLE TYRISTOR)،دوبل(DOUBLE TYRISTOR)،دیسکی با بارهای اهمی وسلفی در آمپر های مختلف به همراه مشاوره رایگان را از ما بخواهید.

فروش تریستور های صنعتی و SCR سری های SKT,SKKT از سمیکرون ، سری های CS,MCC از برند ویستکد ، کاربرد های RF

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون (تریستورSCR)

 

بعضی منابع یکسوساز کنترل شده با سیلیکون (تریستورSCR) را با تریستور یکسان دانسته اند و برخی دیگر یکسوساز کنترل شده با سیلیکون را به عنوان زیرمجموعه ای از تریستورها معرفی کرده اند، بنابراین ابتدا توضیحات مختصری درباره تریستور ارائه خواهد شد و سپس به یکسوساز کنترل شده با سیلیکون می­ پردازیم.

تریستورها ابزاری متشکل از نیمه ­هادی­ های نوع N و P به صورت چهارلایه هستند، دارای توانایی کنترل و پاسخگویی سریع و قابلیت اطمینان بسیار بالا هستند و با کمترین مراقبت می­ توانند جریان­ های بسیار بالا را مدیریت کنند. تریستورها هزینه تولید بسایر پایینی دارند و در عین حال بسیار کارآمد هستند. این ابزار دارای قابلیت مدیریت توانی به بزرگی  ( 4MW 1600V در 2500A) را دارد. تمامی تریستورها مشابه اند اگرچه در قواعد عملکردی تفاوت­ هایی دارند.

 

تعریف یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون یا تریستور سه سیمه، نیمه هادی و یا مدارات مجتمعی هستند که برای اولین بار توسط شرکت جنرال الکتریک در سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸ میلادی) ساخته شدند و یکسوساز کنترل شده با سیلیکون نام گرفتند. همان‌طور که از نامش پیداست، یک یکسوساز یا دیود کنترل شده‌است. که امکان کنترل جریان به وسیله یک جریان پایین را فراهم می کنند. این ابزار به صورت یک قطعه­ ی چهار لایه‌ای P-N-P-N ساخته می‌شود که بطور گسترده در مدارهای الکترونیک پرتوان بکار می رود. 

تصویر و شماتیک یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

   

ساختار یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون شامل چهار لایه نیمه هادی به صورت PNPN و یا NPNP که شامل سه محل اتصال با نامهای J1، J2 و J3 و همچنین شامل سه ترمینال است به گونه ای که ترمینال آند آن به نیمه هادی نوع P، ترمینال کاتد آن به نیمه هادی نوع N و ترمینال گیت آن به نیمه هادی نوع N و نزدیک به ترمینال کاتد مطابق شکل زیر متصل می شوند.

ساختار داخلی و نام گذاری اتصالات در یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

 

عملکرد یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

این یکسوساز درسه مد کاری عمل می کند:

– مد انسداد مستقیم

 در این مد کاری، ترمینال آند یکسوساز کنترل شده با سیلیکون به ترمینال مثبت منبع تغذیه، ترمینال کاتد یکسوساز کنترل شده با سیلیکون به ترمینال منفی مبع تغذیه متصل خواهند شد. درحالی که به ترمینال گیت ولتاژ صفر اعمال می ­شود. در این شرایط اتصال­های J1 و J2 به صورت بایاس مستقیم و اتصال J3 به صورت معکوس بایاس خواهد بود، در این حالت یک جریان بسیار کم از آند به کاتد وجود خواهد داشت که به این جریان، جریان نشتی گفته می­ شود. با وجود این جریان نشتی ولتاژ بین آند و کاتد تا رسیدن به ولتاژ شکست را فراهم خواهد کرد.

مد انسداد معکوس

در این مدکاری ترمینال آند یکسوساز کنترل شده با سیلیکون به ترمینال منفی منبع تغذیه و ترمینال کاتد یکسوساز کنترل شده با سیلیکون به ترمینال مثبت منبع تغذیه متصل خواهد شد. در این مد­کاری جریانی از آند به کاتد وجود نخواهد داشت و ولتاژ یکسوساز کنترل شده با سیلیکون نیز برابر ولتاژ مسدود خواهد بود. معمولا ولتاژ انسداد مستقیم و معکوس مشابه هم هستند.

– مد هدایت مستقیم

در این مدکاری ترمینال آند یکسوساز کنترل شده با سیلیکون به ترمینال مثبت منبع تغذیه و ترمینال کاتد یکسوساز کنترل شده با سیلیکون به ترمینال منفی منبع تغذیه متصل می­ شود و یک پالس ولتاژ مثبت که ولتاژ راه انداز نیز نامیده می ­شود به پایه گیت یکسوساز کنترل شده با سیلیکون اعمال می­ شود. زمانی که این ولتاژ مثبت به پایه گیت اعمال می ­شود یکسوساز کنترل شده با سیلیکون بایاس مستقیم خواهد بود و جریانی از آند به کاتد جاری می ­شود. زمانی که یکسوساز کنترل شده با سیلیکون در حالت بایاس مستقیم است حتی با وجود اینکه هیچ ولتاژی بر پایه گیت نداشته باشیم همچنان یکسوساز کنترل شده با سیلیکون روشن خواهد بود به این ولتاژ ولتاژ­شلیک گفته می­ شود.

 برای رفع این مشکل دو راهکار وجود دارد: 1. کاهش جریان گیت 2. اتصال آند و کاتد به وسیله یک پوش باتن.

 

خاموش کردن یکسوکننده با اتصال آند و کاتد            خاموش کردن یکسوکننده با کاهش جریان گیت

 

زمانی که ولتاژ بایاس مستقیم به یکسوساز کنترل شده با سیلیکون اعمال می­ شود اتصالات J1 و J2 به صورت مستقیم بایاس می­ شوند در حالی که اتصال J3 بایاس معکوس است. با اعمال کلاک به گیت اتصال J3 نیز بایاس مستقیم خواهد شد و یکسوساز کنترل شده با سیلیکون هدایت می­ کند.­

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون در حالت خاموش معادل یک مقاومت بی­ نهایت و در حالت روشن معادل یک مقاومت بسیار کوچک در حد صفر است.

 

کابردهای یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

از یکسوساز کنترل شده با سیلیکون در کاربردهای متفاوتی استفاده می­ شود که برخی از آن­ها به شرح زیر هستند:

کنترل توان AC

 یکسوساز کنترل شده با سیلیکون یک ابزار یک طرفه است و زمانی که به یک منبع AC متصل می­ شود در نیم سیکل مثبت روشن است و توان را به بار می­رساند و در نیم سیکل منفی منبع AC خاموش خواهد بود و هیچ توانی به بار منتقل نمی ­شود. بنابراین می­توان از آن برای کنترل توان AC در کلید­ای کنترل توان از قبیل دیمرهای فن­ها، رگولاتورهای توان و کنترل موتور استفاده کرد.

 

 

یکسوکننده پل کنترل شده

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون در مبدل­ های AC به  DC برای یکسوکردن توان AC در تبدیل به توان DC مانند یکسوکننده ­های نیم­ موج و تمام­ موج استفاده می­ شود. این یکسوکننده­ های توان را می­ توان با اعمال سیگنال راه ­انداز به پایه گیت ­ یکسوساز کنترل شده با سیلیکون کنترل کرد.

استفاده از یکسوساز کنترل شده با سیلیکون برای یکسوکننده پل کنترل شده

 

انتقال توان DC

 از یکسوساز کنترل شده با سیلیکون در خطوط انتقال توان DC استفاده می ­شود.