دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب
منبع تغذیه

خرید منبع تغذیه

منبع تغذیه را می توان دستگاه الکتریکی نامید که از آن برای تامین برق بار الکتریکی استفاده می شود. در واقع جزئی ضروری در هر سیستم الکترونیکی و یا الکتریکی است که به صورت گسترده برای اندازه گیری، نگهداری، تست و فعالیت های گسترده استفاده می شود. عملکرد اصلی این دستگاه، تبدیل جریان الکتریکی حاصل از یک منبع اصلی (نیروگاه خورشیدی، آبی، بادی و …) به یک جریان، فرکانس و ولتاژ دقیق برای تغذیه بار است. گاهی منابع تغذیه مبدل توان الکتریکی نیز نمایده می شوند. گروه فنی مهندسی پینیون نمایندگی و عاملیت فروش انواع منبع تغذیه توان بالا، پایین، سوئیچینگ، آزمایشگاهی، متغیر و SELV از برند های مطرح و معتبر می باشد. برای مشاوره و یا خرید منبع تغذیه می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید و یا از طریق فرم سفارش محصول، سفارش خود را ثبت کنید.

لیست محصولات منبع تغذیه امرون

منبع تغذیه امرون مدل S8VK-C06024

فروش منبع تغذیه امرون

S8VK-C06024

60W-24V-2.5A

منبع تغذیه امرون مدل S8VK-C12024

فروش منبع تغذیه امرون

S8VK-C12024

120W-24V-5A

منبع تغذیه امرون مدل S8VK-C24024

فروش منبع تغذیه امرون

S8VK-C24024

240W-24V-10A

لیست محصولات منبع تغذیه بوش

منبع تغذیه بوش مدل 1.5A-0.5A-240V

فروش منبع تغذیه امرون

1.5A-0.5A-240V

انواه منبع تغذیه و عملکرد آن ها
 

همان طور که در ابتدا توضیح داده شد، منابع تغذیه یک جزء ضروری در دستگاه های الکتریکی هستند. وظیفه ی اصلی آن ها تبدیل جریان الکتریکی از یک منبع اصلی به جریان برای تغذیه بار است. برخی از منابع تغذیه بخش جداگانه ای از بار هستند در حالی که برخی دیگر به صورت کارخانه ای متصل به تجهیزات کنترلی هستند. برای انتخاب منبع تغذیه به ویژگی های توان مورد نیاز برای یک بار مانند: ولتاژ، جریان و فرکانس، مشخصه های امنیت مدار منبع تغذیه، محدودیت های ولتاژ و جریان برای محافظت از بار، کارآمدی، سایز فیزیکی و میزان تولید نویز و سر و صدا توسط منبع باید توجه شود. مدار منبع تغذیه در دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی بسیاری کاربرد دارد و در انواع مختلفی برای ارائه به دستگاه ها یا مدار ها بر اساس توان استفاده شده دسته بندی می شوند. یک مدار بر اساس میکروکنترلر به طور معمول دارای یک منبع توان تنظیم شده 5 ولتی است که می تواند از روش های مختلفی برای تغییر دادن توان از 220 ولت AC  به 5 ولت DC طراحی شود. مدار منبع توان در شکل زیر نشان داده شده است.

برای شناخت و اطلاع از انواع قطعات صنعتی به صفحه اتوماسیون صنعتی برق مراجعه فرمایید.

بلوک دیاگرام منبع تغذیه

1. در گام اول ترانسفورمر 230 ولت AC را به 12 ولت تبدیل می­ کند.

2. پل یکسوساز (rectifier) برای تبدیل ولتاژ AC به ولتاژ DC استفاده شده است. خازن برای فیلتر ریپل  AC و ارائه یک ولتاژ تنظیم شده به کار برده شده است.

3. در پایان از رگولاتور (regulated power supply) ولتاژ برای تنظیم ولتاژ روی 5 ولت نهایی استفاده شده است.

انواع منبع تغذیه 

منبع تغذیه به روش­ های مختلفی دسته بندی می­ شود. منبع تغذیه تنظیم شده، ولتاژ یا جریان خروجی را با وجود تغییر در ولتاژ ورودی یا جریان، ثابت نگه می­ دارد. برعکس ولتاژ خروجی در نوع تنظیم نشده با تغییر ولتاژ ورودی یا جریان بار به صورت چشمگیری تغییر می­ کند. در منابع تغذیه قابل تنظیم امکان برنامه ریزی ولتاژ و جریان خروجی به صورت مکانیکی وجود دارد. با این وجود سه نوع دسته بندی عام برای این تجهیزات الکتریکی بر اساس نوع دسته بندی و روش های تبدیل نوع ورودی و خروجی ارائه شده است. از لحاظ روش تبدیل، منابع تغذیه به دو نوع خطی و سوئیچینگ تقسیم می شوند که در ادامه به صورت کامل توضیحات آن ارائه خواهد شد.

انواع منابع تغذیه بر اساس نوع بسته بندی

 1.منابع تغذیه رومیزی  (Bench power supply)

یک واحد مستقل برای میزکار است که در کاربردهایی از قبیل تست و یا توسعه مدارات استفاده می ­شود.  

منبع تغذیه رومیزی منبع تغذیه فریم باز منبع تغذیه خارجی
منبع تغذیه رومیزی منبع تغذیه فریم باز منبع تغذیه خارجی

 

 2.منابع تغذیه فریم باز (Open frame power supply) 

این منابع تنها یک محفظه مکانیکی جزئی دارند و گاهی اوقات تنها از یک پایه برای نصب تشکیل شده اند. این نوع منابع اصولا درون ماشین­ ها و سایر تجهیزات استفاده می شوند.

3.منابع تغذیه خارجی (External power supply)

آداتورهای AC یا پاروبانک­ ها از این نوع منابع هستند، این منابع بیشتر حالت مصرف فردی دارند و از لحاظ امنیت نیز ایمنی بالایی دارند.

انواع منابع تغذیه بر اساس نوع ورودی و خروجی

منبع تغذیه را بر اساس نوع ورودی و خروجی می­ توان به شرح جدول زیر بیان کرد:

 

  خروجی DC خروجی AC
ورودی AC آداپتور یا شارژرهای دیواری منابع تغذیه رومیزی شارژرهای باطری ترانسفورمرهای جداساز منابع AC متغیر تغییر دهنده­های فرکانس
ورودی DC مبدل­های DC_DC ایتورتر ژنراتور UPS

برخی از این منابع قبلا معرفی شده ­اند و برخی دیگر در ادامه معرفی خواهند شد.

معرفی تعدادی از منبع تغذیه ­های پرکاربرد

1. منبع تغذیه AC متغیر (Variable power supply ) 

ولتاژهای AC متغیر توسط ترانسفورمر تولید می­ شوند، ترانسفورمر ممکن است دارای چندین سیم پیچ باشد که به نوع ولتاژ از یک ساختار مناسب برای تولید آن استفاده می­ شود. از سویی دیگر یک ترانسفورمر متغییر (ترانسفورمرهای خوردکار قابل تنظیم) می­ توانند به صورت پیوسته ولتاژ را تغییر دهند. برخی از منابع AC متغیر دارای اندازه گیر برای نظارت بر جریان، ولتاژ و توان خروجی هستند.

 

منبع تغذیه AC متغیر

 

2. منبع تغذیه تنظیم نشده (Unregulated leaner power supply) 

این منابع در گام اول دارای ترانسفورمر، یکسوکننده، خازن فیلتر و مقاومت فشاری هستند. این نوع منبع توان به دلیل سادگی، هزینه­ های پایین و قابلیت اطمینان بالا برای استفاده در تجهیزات توان پایین بسیار مناسب است. یکی از اصلی ترین معایب این منبع توان ثابت نبودن ولتاژ خروجی آن است. در این منبع ولتاژ خروجی با تغییر در ولتاژ ورودی و یا جریان بار تغییر خواهد کرد. ریپل حاصل از این تغییرات برای تجهیزات الکتریکی مناسب نیست. این ریپل ممکن است با جایگزینی یک مدار LC (سلف-خازن) کاهش یابد اما این تغییر به هزینه تولید آن می افزاید.

ترانسفورمر ورودی برای کاهش ولتاژ خطی ورودی به سطح مورد نیاز منبع تغذیه استفاده می ­شود و همچنین مدار خروجی را از منبع تغذیه جدا می­ کند. یکسوکننده، برای تبدیل سیگنال ورودی AC به DC قرار داده شده است. دو نوع یکسوکننده وجود دارد. یکسوکننده تمام موج و یکسو کننده نیم موج خازن فیلتر که وجود این خازن باعث حذف ریپل­ های ناخواسته موجود در ولتاژ ورودی می ­شود. مقاومت فشاری به عنوان مقاومت تخلیه نیز شناخته می­ شود. این مقاومت در راستای خازن تخلیه نصب می شود تا شارژ ذخیره شده ­ی آن را تخلیه کند و مانع آسیب رسیدن به منبع تغذیه شود.

برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد موتور AC و موتور DC به صفحات مربوط به آن ها مراجعه کنید.

3. منبع تغذیه قابل برنامه ­ریزی (Programmable power supply)

دراین نوع منبع تغذیه امکان کنترل عملکر از راه دور وجود دارد. مشخصه ­های ولتاژ، جریان و فرکانس قابل کنترل هستند. این نوع منبع در کاربردهای وسیعی استفاده می­ شود مانند تولید نیمه هادی ­ها، ژنراتور x-ray، نظارت بر رشد کریستال و تست خودکار دستگاه ­ها.

برای آشنایی با انواع نیمه هادی ها کلیک کنید.

منبع تغذیه قابل برنامه ریزی

معمولا در این نوع منبع تغذیه استفاده از یک میکرو کامپیوتر برای کنترل و همچنین نظارت بر عملکرد آن ضروری است.

4. منبع تغذیه کامپیوتری (Computer power supply)

واحد منبع تغذیه در کامپیوتر یکی از بخش  ­های سخت افزاری است که برای تبدیل توان ورودی به توان مورد نیاز هر یک از بخش­ های کامپیوتر استفاده می­ شود. این منبع جریان متغیر را به جریان ثابت تبدیل می­ کند، همچنین با کنترل ولتاژ (که می­ تواند به صورت دستی یا خوردکارر بر اساس نوع منبع تغذیه تنظیم شود) گرمای سیستم را کنترل می­کند.

منبع تغذیه کامپیوتری

 

واحد تغذیه توان (PSU)، مبدل توان و یا پک توان نیز نامیده می­ شود. در یک کامپیوتر اجزای داخلی مانند کیس، مادربرد و منبع تغذیه در ساختار، سایزهای مختلف موجودند، این سه بخش اصلی در هنگام انتخاب بایستی با یکدیگر هماهنگ باشند.

5. منبع تغذیه خطی تنظیم شده (Regulated leaner power supply)

این منبع مشابه منبع تغذیه خطی تنظیم نشده است بجر اینکه در این منبع از رگولاتور سه ترمیناله به جای مقاومت فشاری استفاده شده است. هدف اصلی این منبع فراهم کردن سطح خواسته شده توان DC برای بار است. منبع تغذیه DC از یک منبع AC به عنوان ورودی استفاده می ­کند. امروزه منابع تغذیه DC ولتاژ خروجی دقیق را فراهم می­ کنند. این ولتاژ توسط مدار های الکترونیکی تنظیم می­ شود بنابراین یک ولتاژ خروجی ثابت به ازای رنج گسترده ای از بارهای خروجی فراهم می­کند.

منبع تغذیه خطی تنظیم شده

 

ویژگی های اصلی منبع تغذیه خطی تنظیم شده

کارایی منبع تغذیه خطی تنظیم شده 20 تا 25 درصد است و از مواد مغناطیسی استفاده شده در هسته منبع تغذیه خطی تنظیم شده، در آن به کار رفته است. بسیار قابل اطمینان با پیچیدگی و عظمت کم و دارای قابلیت پاسخگویی سریع است. برتری اصلی آن قابلیت اطمینان بالا، سادگی، هزینه و سطح نویز پایین است. این منبع نیز مشابه منبع تغذیه خطی تنظیم نشده برای مصارف توان پایین مناسب است. برای استفاده در مصارف توان بالا لازم است اجزای (خازن ها و سلف ها و مقاومت ها) آن نیز بزرگتر شوند. همین امر موجب آشکار شدن معایب آن از قبیل تلفات توان بالا، ایجاد گرمای زیاد و سطح کارایی پایین می­ شود.

6.منبع تغذیه سوئیچ مد (Switch mode power supply)

این منابع دارای یکسوکننده، خازن فیلتر، ترانسفورمر، رگولاتور و ترانزیستور سری هستند، اما قابلیت­ های آن ها از منابعی که تاکنون مورد بحث قرار داده شده اند بسیار بالاتر هستند. ولتاژ AC به وسیله ترانزیستور سری و رگولاتور به یک ولتاژ DC تنظیم نشده یکسو می­ شود.

7. منبع تغذیه بی وقفه (Uninterruptable power supply)

یک منبع تغذیه پشتیبان است، در صورت خرابی منبع تغذیه اصلی یا وجود نوسانات ناخواسته امکان یک وقفه را برای خاموش شدن منبع اصلی و روشن شدن مجدد آن فراهم می­ کند. این منابع اصولا شامل یک بانک بزرگ از باطری های قابل شارژ، حسگرهای توان و مدارات تهویه هستند.

 

منبع تغذیه سوئیچ مد منبع تغذیه بی وقفه
منبع تغذیه سوئیچ مد منبع تغذیه بی وقفه

عوامل موثر بر قیمت منبع تغذیه کدام‌اند؟

بسته به اینکه کدام مدل از این دستگاه‌ها را انتخاب می‌کنید، قیمت منبع تغذیه ممکن است متفاوت باشد. همچنین از دیگر نکاتی که معمولا هنگام خرید منبع تغذیه مطرح می‌شود، کارآیی هریک از این مجموعه‌های الکترونیکی است. معیارهای بسیاری بر این قیمت‌ها تأثیرگذار هستند که نوع ولتاژ خروجی و انواع مدل‌های این قطعه در این حین بیشترین تأثیر را دارند.

توان و قدرت سیستم‌های مجهز به قطعات الکترونیکی از طریق ولتاژ سنجیده می‌شود؛ به ‌همین علت ولتاژ کاملا بر قیمت منبع تغذیه موثر است. از طرفی این منابع ممکن است دارای امکانات و تجهیزات بسیار متنوعی باشند که مستقیما در قیمت تأثیرگذار هستند. به‌عنوان مثال دیجیتال یا آنالوگ بودن و نوع نمایشگری که  اطلاعات را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، اهمیت بسیاری دارد.

همچنین پیچ‌هایی در این منابع تغذیه وجود دارد که امکانات متفاوت دستگاه را کنترل می‌کنند. از طرفی این مجموعه‌ها در ابعاد و اندازه‌های بسیار متنوعی طراحی و تولید می‌شوند و از نظر وزن و سنگینی کاملا متفاوت هستند. به‌ همین علت کارآیی انواع مدل‌ها بسیار متفاوت است و این مسئله مستقیما در قیمت منبع تغذیه موثر خواهد بود.

نکات مهم در خرید و فروش منبع تغذیه که باید بدانید

هنگام خرید منبع تغذیه در تهران و اصفهان باید به برخی نکات مهم درخصوص این منابع توجه داشته باشید. خریداران با این سوال مواجه می‌شوند که کدام‌یک از انواع منبع تغذیه برای اهداف آن‌ها مناسب‌تر است؟! با شناخت مشخصات این مجموعه‌ها و کاربردهای هریک از آن‌ها انتخاب و خرید برای شما آسان خواهد شد. علاوه‌بر مشخصاتی نظیر ابعاد، اندازه، ولتاژ و انواع منابع تغذیه، برخی نکات دیگر نیز در انتخاب و خرید منبع تغذیه اهمیت دارند. به‌عنوان مثال جریان منبع و مقادیری که به‌عنوان حداقل و حداکثر توان و ولتاژ دستگاه مشخص می‌شوند، اهمیت بالایی در انتخاب و خرید دستگاه دارند.

اینکه دستگاه چه توانایی در تولید ولتاژی با حداقل ریپل نویز دارد نیز مهم تلقی می‌شود. تعداد ترمینال‌های خروجی که در دو نوع ثابت و متغیر هستند و همچنین برخورداری از استانداردها و معیارهای جهانی نیز از دیگر مواردی است که باید هنگام خرید منبع تغذیه در تهران و اصفهان در نظر داشته باشید.دقت داشته باشید که صفحه نمایشگر بیشترین اعشار را برای نمایش اعداد و ارقام عرضه کند. همچنین ایزوله‌بودن خروجی‌های مختلف منبع تغذیه بسیار مهم خواهد بود. علاوه‌بر این مشخصات فنی بهتر است به برندی که انتخاب می‌کنید، خدمات، گارانتی و پشتیبانی تولیدکننده نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

با آگاهی از این نکات کوچک و درشت، انتخاب منابع تغذیه حرفه‌ای و متناسب با نیازهای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

فروش منبع تغذیه چگونه انجام می‌شود؟

فروش این دستگاه‌های الکترونیکی به شیوه‌های متفاوتی صورت می‌گیرد که استفاده از خدمات اینترنتی بخشی از آن‌هاست. در این فروشگاه‌ها معمولا تنوع قابل‌قبول و فوق‌‌العاده‌ای از انواع منابع تغذیه عرضه می‌شود که به تناسب نیازها و خواسته‌های مشتریان خواهد بود.

فروش منبع تغذیه براساس برندهای تولیدکننده و مدل‌های مختلف این دستگاه انجام می‌شود؛ چراکه برندها و مدل‌های بسیار متنوعی از این محصولات طراحی و روانه بازار می‌شود. از طرفی گاهی این دستگاه‌ها در دو شکل یک یا دو کاناله تولید می‌شوند که قابلیت‌های بسیار متنوعی را عرضه می‌کند.

نمایش بیشتر

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

با خرید از پینیون از اصالت کالای خود مطمعن باشید

رضایتمندی مشتریان از رسالت های پینیون است، شما عزیزان بعد از منبع تغذیه می توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی ما استفاده کنید.

ارسال رایگان محصولات به سراسر کشور

کافیست با یکی از شماره های درج شده، تماس بگیرید و یا از طریق فرم سفارش منبع تغذیه، خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید و درب منزل محصول خود را دریافت کنید.

جهت مشاوره رایگان با متخصصان مجرب پینیون تماس بگیرید

اگر برای خرید منبع تغذیه مناسب برای خود با مشکل مواجه شدید می توانید با تماس با کارشناسان پینیون، به صورت تخصصی مشاوره بگیرید.

یک دیدگاه بگذارید