دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

برندهای رایج گریس

امروزه استفاده از روانسازها در صنعت امری بسیار مهم و حیاتی است. تعداد شرکت‌های تولید کننده روانسازهای صنعتی بسیار زیاد است. در این نوشته قصد داریم تا به معرفی برندهای رایجی که در زمینه تولید گریس، روغن و بطور کلی روانسازهای صنعتی که در دنیا، و به طور خاص در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند توضیح مختصری داده شود.

برندهای رایج گریس

شل(shell)

shell-logo

رویال داچ شل (Royal Dutch Shell) شرکت هلندی-بریتانیایی است که مرکز مدیریت آن در شهر لاحه هلند واقع شده است که البته برخی از ادارات مهم شل در شهر لندن واقع است. در مورد این شرکت میتوان گفت که یکی از بهترین‌ شرکت‌های شاغل در زمینه نفت و گاز جهان است. فعالیت اصلی شرکت شل اکتشاف، استخراج، پالایش و توزیع محصولات نفتی است. شرکت شل همچنین در زمینه محصولات پتروشیمی و همینطور به تازگی در زمینه انرژی‌های تجدید‌ پذیر مانند انرژی‌های بادی، خورشیدی و هیدروژنی فعالیت می‌کند.

اروشل (AeroShell)

 aeroShell-logo

AeroShell نام تجاری متعلق به شرکت شل است. شل از این نام تجاری جهت عرضه روانسازهایی استفاده می کند که در صنایع هوایی کاربرد دارند.

موبیل (Mobil)

mobi-logo

موبیل (‏Mobil‏) یک شرکت آمریکایی است که در سال 1999 با شرکت اکسان (‏Exxon‏) ترکیب شد. شركت نفتی ‏اکسان موبیل (‏Exxonmobil‏)‏‎ ‎یکی از بزرگترین شركت‌های نفتی جهان است که مرکز آن در شمال شهر ایروینگ در ‏تگزاس واقع است. محصولات تولید شده توسط اکسان موبیل (‏Exxonmobil‏) با سه برند موبیل (‏Mobil‏)، ‏اکسان (‏Exxon‏) و اسو (‏Esso‏) عرضه می‌شوند.‏ جهت اطلاعات بیشتر به صفحه گریس موبیل مراجعه فرمایید.

بی‌پی (‌BP)

bp-logo

بی‌پی (‏BP)‏‎ شرکت انرژی جهانی است که مقر آن در لندن انگلستان است. بی پی سومین ‏شرکت بزرگ نفتی جهان می باشد.‏ این شرکت در سال ۱۹۰۹ پس از امتیاز برای اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از نفت ایران با نام ‏شرکت نفت ایران و انگلیس(‏Anglo-Persian Oil Company‏) تأسیس شد. نام شرکت نفت ایران و انگلیس ‏پس از ملی شدن صنعت نفت در ایران به شرکت نفت بریتانیا(‏British Petroleum‏) تغییر کرد.‏

شورون (Chevron)

chevron-logo

شورون(Chevron‏) یکی از بزرگترین شركت‌های نفتی چند ملیتی است که مرکز آن در شهر سان ‏رامون در ایالت کالیفرنیا آمریکا می باشد. شرکت شورون در بیش از 180 کشور ‏جهان فعال است.‏ شورون در بخش‌های مختلف صنایع نفت، گاز و انرژی زمین گرمایی فعالیت می‌کند که شامل‎ ‎اکتشاف، تولید و ‏پالایش فراورده های نفتی ، ساخت مواد‎ ‎شیمیایی و تولید برق می باشد.

کونوکو (Conoco)

conoco-logo

کونوکو (‏Conoco‏) یک شرکت آمریکایی تولید روانساز بود که در سال 1875 تاسیس شد. امروز ‏Conoco‏ یک نام ‏تجاری یا برند است که متعلق به شرکت کونوکو فیلیپس‎(ConocoPhillips)‎ می‌باشد.‏ کونوکو فیلیپس‎ (ConocoPhillips) ‎شرکت چند ملیتی تولید فراورده های نفتی و انرژی است که مرکز آن در ‏شهر هوستون ایالت تگزاس آمریکا می‌باشد. کونوکو فیلیپس در سال 2002 با ترکیب دو شرکت کونوکو (‏Conoco‏) ‎و شرکت نفتی فیلیپس‎ (Phillips Petroleum Company) ‎به وجود آمد‏‎.‎ کونوکو فیلیپس پنجمین شرکت بزرگ در صنعت نفت و انرژی جهان است. این شرکت روانسازهای خود را با نام ‏های تجاری ‎ (Conoco, Phillips 66, 76 Lubricants, Kendall Motor Oil) به بازار عرضه می‌کند‏‎.‎

توتال (Total)

total-logo

توتال (Total‏) یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان است و مرکز آن در پاریس می باشد‏‎.‎‏ توتال ‏‏‏(‏Total‏) در کنار اکسان موبیل (‏ExxonMobil‏)، شل (‏Shell‏) ، بی‌پی (‏BP‏)، شورون (‏Chevron‏) و کونوکو ‏‏فیلیپس (‏Conoco Phillips‏) یکی از شش شرکت بزرگ نفتی دنیا است.

اس ‌کا ‌اف (SKF)

skf-logo

اس کا اف (SKF) یک شرکت سوئدی است که در سال 1907 با هدف تولید بلبرینگ تاسیس شد. مرکز آن در شهر گوتنبورگ واقع است. امروزه اس کا اف (SKF) یکی از بزرگترین تولید کننده‌های یاتاقان و بلبرینگ در جهان است و بیش از 100 سایت تولید در 70 کشور جهان دارد و در بیش از 130 کشور جهان محصولات خود را توزیع می‌کند. اس کا اف (SKF) همچنین تولید‌کننده روانساز و سیستم های روان‌کاری می‌باشد. روغن صنعتی

کلوبر (Klüber)

Kluber-lubrication-logo

کلوبر (‏‎Klüber‏) شرکت آلمانی است که مرکز مدیریت آن در شهر مونیخ ‏‏واقع شده است. کلوبر تولید کننده انواع روانساز تخصصی برای استفاده در صنایع مختلف می باشد.‏ بنیانگذار کلوبر تئودور کلوبر (‏Theodor Klüber‏) بود که در سال 1929 با تولید روغن معدنی آغاز به فعالیت ‏کرد.‏

فوکس (Fuchs‏)

fuchs-logo

فوکس پترولوب (Fuchs Petrolub‏) بزرگترین شرکت مستقل جهان در زمینه تولید روانساز ‏می باشد. این شرکت در سال 1931 تاسیس شد و مرکز آن در شهر مانهایم آلمان است. ‏

والوالین (Valvoline)

valvoline-logo

والوالین (Valvoline) بخشی از شرکت Ashland می باشد که عمده تولیدات آن را روانسازهای موتوری تشکیل میدهد. والوالین به وسیله دکتر جان الیس (Dr. John Ellis) تاسیس شد. او در سال 1866 روانساز بر پایه نفت را تولید و در سال 1873 در شهر بینگامتون ایالت نیویورک عرضه کرد. امروزه والوالین یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های روانسازهای موتوری در بیش از 100 کشور جهان است.

کاسترول (Castrol‏) castrol-logo

کاسترول (Castrol‏) برند روان کنندههای صنعتی و خودرو است که طیف وسیعی از‎ ‎روغن ، ‏گریس و محصولات مشابه را برای روانکاری در بر می‌گیرد‎. ‎نام تجاری‎ ‎کاسترول بخشی از گروه شرکت های ‏بی پی (‏BP‏) است‏‎.‎ شرکت کاسترول در سال 1909 آغاز به تولید روانساز تحت نام تجاری کاسترول کرد. در سال 1966 شرکت ‏نفتی انگلیسی بورما (‏Burmah‏) کاسترول را خریداری کرد و با نام ‏Burmah-Castrol‏ به فعالیت ادامه داد. در ‏سال 2000 شرکت نفتی بی پی ‏Burmah-Castrol‏ را خرید.‏

آجیپ (‏Agip‏)

agip-logo

آجیپ (Agip‏) یک برند ایتالیایی روغن و سوخت می باشد که در سال 1926 تاسیس شد‏‎.‎ در سال 2003 شرکت انی (‏Eni S.p.A‏) آجیپ را خریداری کرد و همچنان با نام تجاری آجیپ به فعالیت ادامه ‏داد.

مولی کوت (Molykote)

molykote-logo

دو کورنینگ (Dow Corning) یک شرکت چند ملیتی است که مرکز آن در ایالت میشیگان (Michigan) ایالات متحده آمریکا قرار دارد. Dow Corning در سال 1943 با هدف اکتشاف و توسعه در در تکنولوژی بر پایه سیلیکون تاسیس شد. تخصص این شرکت تکنولوژی مواد نفتی بر پایه سیلیکون است و بیش از 7000 نوع محصول و خدمات مختلف را از طریق دو شرکت Dow Corning و XIAMETER پوشش می دهد. بخشی از محصولات این شرکت را روانسازها تشکیل می دهند که عمده آنها با برند مولیکوت (Molykote) عرضه می‌شوند.

اسو (Esso)

esso-mobil-logo اسو (Esso) نام تجاری شرکت اکسان موبیل (ExxonMobil) می‌باشد. در سال 1972 به دلیل دعوی قضایی و محدودیت های نظارتی برند در آمریکا به نام اکسان (Exxon) تغییر داده شد ولی همچنان در کشورهای دیگر استفاده می‌شود.

گالف (Gulf)

gulf-logo-small شرکت نفت گالف‎ (Gulf Oil) ‎از سال 1901 تا 1985 یکی از شرکت‌های نفتی بزرگ جهانی بود. در سال ‏‏1985 شرکت شورون (‏Chevron‏) شرکت نفت گالف را خرید. پس از آن گروه ‏Hinduja‏ یک شرکت خصوصی ‏هندی حقوق مارک تجاری گالف را در خارج از ایالات متحده آمریکا از آن خود کرد. در داخل آمریکا گالف ‏متعلق به شرکت ‏Cumberland Farms‏ می باشد که در سال 1986 حقوق استفاده از این نام تجاری را از ‏شرکت شورون خریداری کرد و در سال 2010 تمام حقوق این مارک تجاری را در ایالات متحده آمریکا از آن ‏خود کرد. امروزه شرکت ‏Cumberland Farm‏ مجوز استفاده مارک تجاری گالف را به چندین توزیع‌کننده ‏مستقل در ایالات متحده آمریکا جهت فروش روانساز را داده است. شرکت بین المللی گالف (‏Gulf Oil ‎International‏) در خارج از آمریکا متعلق به گروه ‏Hinduja‏ می باشد که تولید‌کننده و فروشنده روانساز در ‏بیش از 70 کشور است. مرکز شرکت بین‌المللی گالف (‏Gulf Oil International‏) در شهر لندن، انگلستان می‌‏باشد.‏

ساناکو (Sunoco) sunoco-logo

ساناکو (Sunoco) یک شرکت نفتی آمریکایی است که مرکز آن در ایالت پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا و در شهر فیلادلفیا واقع است. ساناکو قبلا با نام شرکت سان (Sun Company) شناخته می‌شد. ساناکو یکی از بزرگترین توزیع کننده‌های بنزین در آمریکا است. این شرکت در سال 1886 با نام The Peoples Natural Gas Company در پنسیلوانیا تاسیس شد. بخشی از فعالیت‌های شرکت ساناکو (Sunoco) تولید روانسازهای صنعتی و موتوری نیز می‌باشد.

آرال (Aral)

aral-logo آرال (Aral)یک برند  روانساز و سوخت خودرو می‌باشد که متعلق به شرکت نفتی بی پی (BP) است. نام تجاری آرال در سال 1924 در آلمان معرفی شد و در سال 2001 شرکت بی پی (BP) آن را از آن خود کرد.

نایکو (Nyco)

nyko-logo

Nyco شرکت فرانسوی تولید کننده انواع روانساز و استرهای سنتزی جهت استفاده در صنایع هوایی، نظامی و مصارف صنعتی است که در سال 1929 تاسیس شد. در سال 1957 Nyco به تولید روانسازهای هوایی بر پایه استر رو آورد و اولین تاییدیه روغن موتور توربین هوایی خود را از وزارت دفاع فرانسه دریافت کرد. شرکت Nyco امروزه در بیش از 90 کشور در جهان فعال است و محصولات خود را با نام تجاری Nyco عرضه می‌کند.

 

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

3 پاسخ
  1. امجد

    سلام
    با تشکر از اطلاعات مفید
    یک سوال دارم که آیا میتوان بعنوان مثال محصولات روانساز صنعتی یک کشور اسیایی را تحت لیسانس و برند تجاری یک کمپانی امریکایی برد؟

یک دیدگاه بگذارید