دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

گریس دما بالا (گریس نسوز)

گروه بازرگانی پینیون در زمینه تامین انواع روانکار و روغن صنعتی همچنین گریس نسوز فعالیت دارد. برای انتخاب یک گریس مناسب ابتدا باید به مشخصات روغن پایه مورد استفاده در آن گریس توجه نمود. گریس ترکیبی از سه ماده‌ی روغن پایه، سفت کننده (غلیظ کننده) و مواد افزودنی است.

پینیون تامین کننده انواع روغن نسوز

مفهوم درجه حرارت بالا

هنگامی که از دما صحبت می‌کنیم، دمای بالا یک عبارت نسبی به حساب می‌آید. به عنوان مثال یاتاقان‌های موجود بر روی میز کار فولادسازی (که وظیفه حمل فولاد تازه شکل گرفته را دارند) ممکن است در معرض دماهای چند صد درجه‌ای هم قرار بگیرند و متوسط دمایی که باید تحمل کنند در حدود 120 الی 150 درجه سانتی‌گراد است. در مثالی دیگر می‌توان به فرهای خشک کننده رنگ خودرو در کارخانه‌های خودروسازی اشاره کرد که قطعات خودرو بر روی نوار نقاله‌های طویلی قرار داده می‌شوند و از فرهایی با دمای تقریبی 205 درجه سانتی گراد عبور داده می‌شوند.

در دو مثال فوق همان‌طور که مشخص است، شرایط کاری متفاوت بوده و همین عامل سبب تغییر معیارهای انتخاب می‌شود. در موارد فوق نه تنها دمای کاری متفاوت است بلکه در مورد کارخانه فولادسازی باید گریس قابلیت تحمل وزن‌های بسیار بالا، مقاومت در برابر اکسیداسیون، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر شستشو با آب، قابلیت پمپاژ خوب و قیمت مناسب در حجم‌های بالا را هم داشته باشد. پس با توجه به این همه فاکتور مهم در انتخاب نوع گریس، بهتر است یک استراتژی مناسب برای انتخاب گریس داشته باشیم.

گریس نسوز

اجزاء گریس حرارتی

انواع بسیار گوناگونی از گریس‌ها با ترکیبات مختلف به بازار عرضه شده است که در جدول زیر می‌توانید انواع ترکیبات فوق را مشاهده کنید.

گریس دمای جاری شدن (سانتی گراد) حداکثر دمای کاری
لیتیم ساده 175 120 الی 135
کمپلکس لیتیم 250 150 الی 180
پلی‌اورئا 245 150 الی 180
صابون آهک 90 60 الی 70
آنهیدروز کلسیم 140 90 الی 110
کمپلکس کلسیم 232 130 الی 150
رس اصلاح شده 280 190 الی 220
سدیم 165 90 الی 120
کمپلکس سدیم 250 150 الی 180
کمپلکس آلومینیوم 250 130 الی 150
کمپلکس کلسیم سولفانات 260 190 الی 200

روغن پایه به طور کلی به دو دسته معدنی و سینتیک تقسیم می‌شود. بیش از ۹۵ درصد از گریس‌های تولید شده دارای روغن پایه معدنی هستند. 5 درصد باقی مانده را هم استرهای مصنوعی و هیدروکربون‌های مصنوعی به خود اختصاص می‌دهند. البته در این بین درصد بسیار کمی هم به سیلیکون و روغن‌های مصنوعی با ترکیبات عجیب و غریب اختصاص پیدا کرده است. انجمن نفت آمریکا (API) روغن‌های پایه را در 5 گروه مختلف دسته بندی می‌کند که در ادامه به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

گروه اول: به روغن‌های نفتی اختصاص پیدا می‌کند که پالایش‌های چندانی بر روی آن‌ها صورت نمی‌پذیرد و حاوی درصد بالای از مولکول‌های غیرپایدار و غیر اشباع هستند که تمایل زیادی به واکنش با هوا و اکسیداسیون دارند. از طرفی دیگر ترکیبات قطبی تحت عنوان ترکیبات ناجور حلقه نظیر نیتروژن، سولفور و مولکول‌های اکسیژن‌دار هم در این روغن‌ها وجود دارد. اگرچه این ترکیبات واکنش‌پذیری زیادی دارند ولی می‌توانند در حل کردن ترکیبات اضافی برای ساخت گریس کمک کنند.

گروه‌های دوم و سوم: به آن دسته از روغن‌های معدنی اطلاق می‌شود که تحت پالایش‌های سنگین شیمیایی قرار گرفته و مولکول‌های واکنش‌پذیر آن‌ها و مولکول‌های حاوی اکسیژن از ترکیبات آن‌ها به منظور افزایش پایداری حذف شده است. از طرف دیگر مقاومت دمایی و مقاومت به اکسیداسیون در این روغن‌ها می‌تواند بسیار خوب باشد.

گروه چهارم: به روغن‌های شیمیایی اختصاص دارد که از ترکیب دو یا چند هیدروکربن کوچک تشکیل می‌شوند. این گروه نسبت به گرو‌های دوم و سوم دارای پایداری بیشتری بوده ولی قیمت بالاتری هم دارند.

گروه پنجم: هم به روغن‌های شیمیایی مختلفی اختصاص پیدا کرده است که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای دماهای بالا و مقاومت در برابر اکسایش عموما کاربردی ندارند.

نکته قابل توجه این است که روغن‌های معدنی و سینتیکی در صورتی که تحت وزش باد گرم قرار گیرند، در مشخصات دمایی و اکسایش خود دچار نقص می‌شوند. نقطه شکست برای روغن‌های سینتیکی و معدنی گروه دوم و سوم که در آن نقطه هیدروکربن‌‌ها شروع به تجزیه شدن و آزادسازی کربن‌های موجود در زنجره‌های مولکولی خود می‌کنند در حدود 280 تا 320 درجه سانتی گراد است. تولیدکننده‌های گریس مواد مختلف را بر اساس ویژگی‌های آن‌ها و در دسترس بودن انتخاب می‌کنند.

گریس های دما بالا

سفت کننده یا غلیظ کننده برای گریس حرارت بالا

این مواد می‌توانند مواد آلی نظیر پلی یوریا یا غیر آلی نظیر انواع ترکیبات ساده و پیچیده صابونی سیلیسیم، آلومینیوم، کلسیم سولفات و … باشند. ویژگی‌های یک گریس به تمام مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد، از این رو نمی‌توان فقط با انتخاب روغن پایه‌ی خوب یا ماده سفت کننده مناسب انتظار ترکیبی عالی را داشته باشیم. به عنوان مثال سیلیکا دمای از هم پاشی 1500 درجه ‌سانتیگرادی دارد ولی هیچگونه گریس سیلیکایی نداریم که در چنین دمایی کارکند.

مواد افزودنی گریس نسوز

مواد افزودنی را نباید به عنوان یک ترکیب جداگانه مورد بررسی قرار داد و باید در گریس و به عنوان یک جز اضافی به آن نگاه کرد. این مواد افزودنی به منظور بهبود خواص روانکاری گریس‌ها به آن‌ها اضافه می‌شوند، که این خواص را می‌توان مواردی همچون مقاومت در برابر اکسایش، خوردگی، جاری شدن در دماهای پایین و حتی مقاومت در برابر آب و … دانست. نکته مهم در مورد این افزودنی‌ها هماهنگی شیمیایی و ساختاری و انحلال پذیری مناسب در روغن و سفت کننده گریس است به نحوی که محصول نهایی یک دست و پایدار باشد.

انتخاب گریس دما بالا

باید معیارهای متعددی برای انتخاب گریس دما بالا ( گریس نسوز ) به منظور استفاده در تجهیزات نیازمند روانکاری در دمای بالا در نظر گرفته شود. برای انتخاب مناسب گریس باید به مواردی همچون نوع روغن پایه‌ی گریس و شاخص ویسکوزیته آن، ویسکوزیته گریس، نوع ماده سفت کننده (غلیظ کننده)، پایداری ترکیب تشکیل شده از روغن و ماده سفت کننده، مواد افزودنی و مشخصات آن‌ها، دمای محیط، دمای کاری، آلودگی هوا، میزان بار و فشار اعمالی به گریس، سرعت دستگاه، فواصل روغنکاری و … توجه نمود.

علی‌رغم اینکه مواد افزودنی متعددی تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است، ولی دستیابی به گریسی که بتواند در دماهای بالا هم به فعالیت خود ادامه دهد، همواره بحث چالش‌برانگیزی برای مهندسان بوده است. پس باید مهندسین در بخش طراحی و ساخت گریس‌های دما بالا به نحوی هوشمندانه عمل کنند تا هم بتوانند الزامات مورد نیاز را تامین کنند و هم محصول گرانی روانه بازار نکنند.

در عمل باید گریس نسوز بتواند در دماهای بالا به صورت پایدار و یکپارچه عمل کند و افزایش دما سبب اختلال در کار روانکاری نشود، چرا که با افزایش دما هر یک از اجزا گریس واکنش‌های متفاوتی نشان خواهند داد که مسئله اصلی در ساخت گریس از بین بردن این ناهماهنگی‌ها در گریس‌های نسوز است در غیر این صورت ترکیب‌های موجود در گریس بالاخره با افزایش دما از یکدیگر جدا خواهند شد و ترکیب پایداری نخواهیم داشت.

گریس دما بالا

در جدول زیر انواع گریس‌های متداول برای کار در محیط‌هایی با دمای بالا و محدوده کاری آن‌ها نشان داده شده است:

گریس دمای جاری شدن (سانتی گراد) حداکثر دمای کاری
لیتیم ساده 175 120 الی 135
کمپلکس لیتیم 250 150 الی 180
پلی‌اورئا 245 150 الی 180
صابون آهک 90 60 الی 70
آنهیدروز کلسیم 140 90 الی 110
کمپلکس کلسیم 232 130 الی 150
رس اصلاح شده 280 190 الی 220
سدیم 165 90 الی 120
کمپلکس سدیم 250 150 الی 180
کمپلکس آلومینیوم 250 130 الی 150
کمپلکس کلسیم سولفانات 260 190 الی 200

طبق جدول فوق هم می‌توان مشاهده کرد که به طور کلی پایداری حرارتی برای گریس‌های متداول به این ترتیب است که پایداری حرارتی گریس‌های پایه لیتیمی بیشتر از گریس‌های پایه سدیمی بوده و گریس‌های پایه سدیمی هم پایداری حرارتی بیشتری نسبت به گریس‌های پایه کلسیمی دارند.

انواع گریس نسوز را از ما بخواهید:

گریس نسوز skf ، گریس نسوز پارس ، گریس نسوز بهران ، گریس نسوز کاسپین، گریس نسوز bpw ، گریس نسوز آترود ، گریس نسوز fox ، گریس نسوز sunoco ، گریس نسوز total ، گریس نسوز ktm ، گریس نسوز 500 درجه ، گریس نسوز آلمانی

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

16 پاسخ
 1. محمد رضا عزیزی

  سلام گریس نسوز برا دما ۲۰۰ درجه میخواستم برا دستگاه ی که سه غلتک ۹۰۰ کیلویی روی هم کار میکنه و غلتکها ۶ بار تحت فشار هستند و با سرعت میچرخند.لطف کنید یک نمونه گریس پیشنهاد بدید که بتونیم استفاده کنیم

  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب عزیزی
   گریس آمریکایی BG شماره slc برای دستگاه شما مناسب است و تا ۲۶۰ – ۲۷۰ درجه تحمل دمایی دارد.
   در صورتی که هر گونه سوال یا مورد دیگری بود میتوانید در ادامه سوال بفرمایید و یا با شماره های ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ و یا ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ تماس حاصل فرمایید.
   گروه پینیون

 2. حامد غفاری

  سلام گریس نسوز برای فیوزینگ چاپگر میخوام
  فشار زیادی روش نیست فقط دما تا ۲۷۰ درجه بالا میره و روانکاری خوبی لازم داره چون باید یه طلق نسوز رو روی یه چینی هیتر با دمای ۱۸۰ درجه روانکاری کنه.همکارای بنده از روغن سیلیکون و گریس G800 استفاده میکنند که میگن ژاپنیه ولی من فکر میکنم ما بهترش رو داریم
  امکانش هست گریس داخلی معرفی کنید با این مواردی که بالا گفتم

  1. admin-2

   با سلام و عرض ادب و احترام
   دوست عزیز لطفا با شماره های ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ – ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ – ۰۳۱۲۳۷۲۵۵۰ – ۰۳۱۳۲۳۶۹۱۸۴ تماس بگیرید.
   و یا شماره خود را در کامنت بعد قرار دهید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.
   با تشکر
   پینیون

 3. ابوذر

  سلام خسته نباشید
  کریس نسوز میخواستم برای بلبرینگ های فر ویفر که بتونه دمای بالای ۳۰۰ درجه ایی فر رو تحمل کنه و نسوزه

  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید

  1. میلاد قنبری

   با سلام و عرض ادب و احترام
   سوال شما برای واحد فنی ارسال شد در اسرع وقت در ادامه همین کامنت پاسخ خواهیم داد. شما می‌ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی و رایگان پینیون در زمینه گریس نسوز با ما تماس بگیرید.
   ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ – ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ – ۰۳۱۳۲۳۶۹۱۸۴ – ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
   با تشکر
   پینیون

   1. admin-1

    با سلام و عرض ادب مجدد
    پاسخ به سوال شما:
    باید از میزان دور کاری بلبرینگ ها آگاه بود اما بصورت کلی برای فعالیت شما به شرط عدم احتمال برخورد گریس با مواد غذایی میتوان موارد اورجینال متعددی معرفی نمود که یکی از اون موارد گریس لوبکن TAS FM که بهینه خواهد بود.
    هرگونه سوال، انتقاد یا پیشنهادی بود در خدمتیم.
    با تشکر
    پینیون

  2. مهدی

   سلام و درود مهدی هستم یه گریس مناسب که جواب بده برای پخش میخواستم برای مکانیک‌های سبک با سپاس

 4. رفیعی

  باسلام ، من یک گریس با وسکوزیتی بالا (هرچقدر بالاتر بهتر حتی تا ۱۰۰۰) جهت آب بندی ، روانکاری اتصالات و چرخدنده ها و نیز جهت استفاده در درز های درب راکتور تحت دما و فشار بالا نیاز داشتم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  1. pinion

   سلام وقتتون بخیر.
   برای راهنمایی دقیق در این زمینه لطفا با شماره ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۰ تماس بگیرید.
   باتشکر.
   پینیون

 5. رضا شالی

  سلام ، من یک گریس نسوز تا دمای ۱۲۰درجه می‌خوام برای مصرف در قطعات فلزی و پلاستیکی ، البته نمونه خارجی دارم ولی مشخصات اون رو ندارم ، اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم

 6. سید مهدی حسینی

  سلام
  غلطکهای کشش تحت بار متوسط و دمای بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه
  شرکت سازنده برای بلبرینگهای این غلطکها گریس ۵۰۰ درجه توصیه کرده
  نظر شما چیه

  1. pinion

   با سلام و احترام
   برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات دقیق در این مورد پیشنهاد میکنیم با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   باتشکر
   پینیون

 7. مهدی

  مهدی پیرزاده هستم گریس با قیمت مناسب اما کیفیت داشته باشه برای خودروهای سواری
  ۰۹۱۶۰۲۶۱۸۵۹
  با سپاس فراوان

  1. pinion

   سلام و احترام
   برای دریافت مشاوره و ثبت سفارش لطفا با کارشناسان ما به شماره ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۰ تماس بگیرید.
   باتشکر
   پینیون

یک دیدگاه بگذارید