دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای (ANGULAR CONTACT BALL BEARINGS)، مانند شکل پایین دارای دو حلقه (راه گاه) بیرونی و درونی هست که نبست به یکدیگر در راستای محوری بلبرینگ قرار گرفته اند. این بدان معناست که آن ها برای تحمل بارگذاری های ترکیبی طراحی شده اند و همزمان می توانند بارهای شعاعی و محوری را تحمل کنند. برای مشاوره و یا استعلام قیمت بلبرینگ صنعتی مانند بلبرینگ تماس زاویه ای با ما تماس بگیرید.

بلبرینگ تماس زاویه ای

ظرفیت تحمل بار بلبرینگ تماس زاویه ای در چه صورتی افزایش می یابد؟

ظرفیت تحمل بار محوری در این بلبرینگ ها با افزایش زاویه تماسی افزابش می یابد. زاویه تماسی به زاویه بین خط اتصال نقاط تماس ساچمه ها با راه گاه ها (مانند شکل) در صفحه شعاعی و خط عمود بر محور بلبرینگ، اطلاق می شود. خط تماسی خطی است که نیرو طریق آن از یک راه گاه به دیگری انتقال می یابد.

رایج ترین طراحی های استفاده شده در بلبرینگ های تماس زاویه ای کدام اند؟

• بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه Single row

• بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه double row

• بلبرینگ های تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس Four Point Contact ball bearings.

بلبرینگ تماس زاویه ای، یک ردیفه (Single row angular contact ball bearings)

بلبرینگ تماس زاویه ای فقط می تواند بار محوری را در یک جهت تحمل کند، که این امر موجب می شود معمولا به همراه یک بلبرینگ دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

AngularContactBearing1

در این حالت می توان به خاطر موقعیت دهی محوری شافت از دو سمت و نیز در مواقعی است که، استفاده از یک بال بیرینگ برای مقدار بار اعمال شونده کافی نباشد، از دو بال بیرینگ تماس زاویه ای در یک محل، استفاده کرد. در این مواقع نحوه مونتاژ بلبرینگ ها با توجه به جهت تحمل بار محوری حائز اهمیت می شود. استاندارد مجموعه بلبرینگ های تک ردیفه تماس زاویه ای SKF شامل بیرینگ های سری 72 و 73 می شود.

ترتیب قراردهی بلبرینگ تماس زاویه ای

• پشت سر هم Tandem جهت تحمل بار در یک سمت و توسط هر دو بال بیرینگ، • روبرو face-to-face جهت تحمل بار از دو طرف و از هر طرف توسط یک بال بیرینگ، • پشت به پشت Back-to-Back جهت تحمل بار از دو طرف توسط یک بال بیرینگ باشد. حالت اخیر از استحکام بیشتری برخوردار بوده، برای تحمل بارهای ممان مناسب تر است.

angular-contact-ball-bearing-single-raw-arrangment

طراحی ترتیب قراردهی بال بیرینگ ها

طراحی داخلی این نوع بال بیرینگ ها به نحوی است که باید به صورت دوتایی بکار برده شوند. دو بال بیرینگ باید به گونه ای جفت شوند که بعد از نصب به لقی یا بار اولیه دلخواه برسند. تنظیم درست و انتخاب بار اولیه یا لقی صحیح در نحوه کارکرد بال بیرینگ تأثیر بسیار دارد. بعنوان مثال در صورت انتخاب لقی زیاد نمی توان از تمام توانایی بلبرینگ در تحمل بار استفاده کرد و نیز استفاده از بار اولیه بیش از حد موجب بالا رفتن اصطکاک و گرما می شود. در مورد بال بیرینگ های دوتایی که به صورت روبرو یا پشت به پشت قرار گرفته اند باید متذکر شد که عدم اعمال نیرو به یک بال بیرینگ موجب بروز صدا، گسیختگی در لایه روانکار و افزایش تنش در قفسه می گردد. در صورت وجود چنین حالتی بال بیرینگ ها نباید دارای لقی باشند.

بلبرینگ تماس زاویه ای، دو ردیفه (Double row angular contact ball bearings)

این نوع بلبرینگ ها از نظر طراحی، نظیر دو بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه هستند که به صورت پشت به پشت جفت شده اند، فقط در مقایسه با تک ردیفه، از پهنای آن کاسته می شود. این بلبرینگ ها قادر به تحمل بارهای شعاعی سنگین و بارهای محوری از هر دو جهت هستند و زاویه تماس در اکثریت آنها 32 درجه است. یک دسته از این نوع بال بیرینگ ها که با پسوند A مشخص می شوند، به علت عدم داشتن شیار ساچمه خور قادر به تحمل بار محوری از دو طرف است و پنجره ساچمه آنها پلی آمیدی (فیبری) است. نوع بدون پسوند دارای شیار ساچمه خور بوده و پنجره ساچمه آنها فولادی یا برنجی است.

بال بیرینگ های با پسوند E به علت داشتن شیار ساچمه خور و نتیجتاً ساچمه بیشتر، دارای قدرت تحمل بار بالاتری هستند.

AngularContactBearing2

بال بیرینگ های مورد بحث کلاً با دو نوع کاسه نمد پلاستیکی و فلزی تولید می شوند و لقی داخلی آنها محوری است. پنجره ساچمه این نوع بال بیرینگ ها در سه نوع پلی آمیدی (فیبری) جهت کارکرد برای دماهای تا ºc 120، فولادی و برنجی تولید می شوند.

بلبرینگ تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس (Four – point contact ball bearings)

شیار ساچمه این نوع بال بیرینگ ها که در حقیقت یک نوع بال بیرینگ تک ردیفه تماس زاویه ای است به گونه ایست که آنرا قادر به تحمل بار محوری از دو طرف می سازد. فضای محوری مورد نیاز برای نصب این نوع بال بیرینگ ها کمتر از فضای مورد نیاز برای نصب نوع دو ردیفه است. زاویه تماس این نوع بال بیرینگ ها 35 درجه بوده و حلقه داخلی آنها دو تکه است که این امر امکان استفاده از تعداد ساچمه بیشتر و در نتیجه افزایش قدرت تحمل بار را فراهم آورده است. جهت جلوگیری از چرخش حلقه بیرونی در داخل محفظه، اندازه های بزرگ آنها را با دو جای خار تولید کرده اند. مقدار ناهمراستایی مجاز در این بال بیرینگ ها بسیار محدود بوده (به اندازه بلبرینگ های شیار عمیق) و هرگونه ناهم راستایی منجر به افزایش صدای بال بیرینگ می شود.

AngularContactBearing3

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

2 پاسخ
  1. admin-2

   با سلام و عرض ادب و احترام
   بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای با برندهای مطرحی چون fag، skf , … پیشنهاد میکنیم برای اطلاع دقیق از برندها به صفحه فروش بلبرینگ صنعتی مراجعه فرمایید و برندهای مطرح را مشاهده فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره تخصصی و رایگان و یا کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰ – ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ – ۰۳۱۳۲۳۶۲۵۵۰ – ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳
   با تشکر
   پینیون

یک دیدگاه بگذارید