دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

بلبرینگ خطی (یاتاقان خطی)

همه، بلبرینگ‌ها را به حرکات دورانی می‌شناسند؛ اما انواعی از بلبرینگ‌ها هستند که به جای حرکات دورانی امکان حرکت خطی و دقیق را برای کاربردهای مختلف فراهم می‌کنند. این بلبرینگ‌ها، بلبرینگ خطی نام دارند. همچنین جهت کاهش سایش حداقلی دارای ساختاری برای تحمل نیروها و هدایت خطی آن ها به طور همزمان هستند. بیرنگ خطی یک سیستم بلوک و ریل می باشند، که به پشتیبانی از حرکت مورد استفاده در کار، کمک می کنند. اگر کنجکاو هستید اطلاعات بیشتری درباره این که بلبرینگ خطی چیست و چه کاربردی دارد به دست بیاورید، به ادامه این مطلب از پینیون مراجعه کنید.

فروش بلبرینگ های خطی در گروه بازرگانی پینیون

بلبرینگ خطی چیست؟

بلبرینگ خطی که با نام‌های یاتاقان یا بال بوشینگ نیز شناخته می‌شود، در واقع قطعه‌ای است که در دستگاه‌های گوناگون برای به وجود آوردن یک حرکت خطی و صاف اما دقیق از آن استفاده می‌شود. در بال بوشینگ‌ها نیز مثل دیگر انواع بلبرینگ، کم کردن اصطکاک و تحمل بار، وظیفه ساچمه‌هاست. حرکت صاف و بدون خطای این قطعات را هم می‌توان به خاطر وجود میله هارد و هارد کروم دانست که در نهایت دقت ساخته شده و سطح و سختی مورد نیاز برای قطعه را نیز فراهم می‌کند. به خاطر احتمال پایین رخداد مشکل، بلبرینگ خطی در بسیاری از دستگاه‌ها و صنایع مختلف کاربرد فراوان داشته که قادر است حرکتی روان و دقیق را برای آن‌ها فراهم کند.

انواع بلبرینگ خطی

بلبرینگ‎‌های خطی در انواع مختلفی به بازار ارائه می‌شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

بلبرینگ های خطی توپی

این قطعات رایج‌ترین نوع بلبرینگ خطی هستند و از ساچمه‌هایی تشکیل شده که بین دو سطح چرخیده و امکان حرکت خطی صاف و کم اصطکاک را فراهم می‌کنند. بلبرینگ‌های خطی توپی بسیار دقیق و کارآمد بوده و می‌توانند سرعت و بارهای بالا را تحمل کنند.

بلبرینگ های خطی توپی و رولبرینگ ها از انواع بلبرینگ خطی

رولبرینگ ها

رولبرینگ‌ها به جای ساچمه، از غلتک برای ایجاد حرکت خطی استفاده می‌کنند. رولبرینگ‌ها می‌توانند بارهای سنگین‌تری را تحمل کنند؛ به همین خاطر برای کاربردهایی که نیاز به ظرفیت بار بالا و اصطکاک کم دارند، ایده‌آل هستند.

بلبرینگ خطی ساده

این قطعات نوع ساده‌ای از یاتاقان‌های خطی بوده که از حرکت لغزشی برای ایجاد حرکت خطی استفاده می‌کنند. آنها از یک اسلیو ساخته شده‌اند که در امتداد یک شفت یا ریل لغزیده و وظیفه انتقال بار را برعهده دارد. بلبرینگ خطی ساده نصب آسان و کم‌هزینه داشته و به حداقل تعمیر و نگهداری احتیاج دارد.

معرفی انواع بلبرینگ خطی

 بلبرینگ های خطی اسلیو

این قطعات شبیه بلبرینگ‌های معمولی هستند؛ با این تفاوت که ویژگی‌های روان شوندگی نیز دارند. آنها از یک اسلیو از جنس مواد کم اصطکاک مانند گرافیت یا پلاستیک آغشته به روغن تشکیل شده‌اند و نصب و نگهداری آسانی خواهند داشت.

کاربردهای بلبرینگ خطی

همان‌طور که گفتیم بلبرینگ‌های خطی اجزای مکانیکی هستند که برای داشتن حرکت خطی صاف و دقیق در کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند. در ادامه برخی از کاربردهای رایج برای این قطعات آورده شده است که عبارت‌اند از:

1- ماشین ابزار دقیق

بلبرینگ‌های خطی از قطعاتی هستند که به طور گسترده در ماشین‌های ابزار مانند ماشین‌های فرز، برش، تراش، مته و آسیاب استفاده می‌شوند. آن‌ها حرکت صاف و دقیقی را برای اسلاید ابزار، میز کار و سایر اجزا فراهم کرده و عملیات ماشین‌کاری دقیقی را امکان‌پذیر می‌کنند.

2- رباتیک

بال بوشینگ خطی همچنین نقش مهمی در رباتیک ایفا می‌کد و داشتن حرکتی صاف و دقیق را در بازوهای ربات، محرک‌های خطی و سایر سیستم‌های رباتیک امکان‌پذیر خواهد کرد. در واقع با وجود این نوع بلبرینگ‌ها ربات‌های مختلف صنعتی و شرکتی موقعیتی دقیق و کنترل کامل بر حرکات خود را خواهند داشت.

3- سیستم های اتوماسیون

سیستم های اتوماسیون از دیگر کاربردهای بلبرینگ خطی

بلبرینگ خطی از اجزای ضروری در سیستم‌های اتوماسیون مثل خطوط مونتاژ، ماشین‌آلات بسته‌بندی، سیستم‌های جا به جایی مواد و ربات‌های انتخاب و جاسازی نیز محسوب می‌شود. با وجود آن‌ها حرکت خطی ثابت و دقیق را برای فرایندهای تولید کارآمد و قابل‌اعتماد به راحتی امکان‌پذیر است.

4- ماشین آلات صنعتی

یکی دیگر از کاربردهای بال بوشینگ خطی در ماشین‌آلات صنعتی مختلف از جمله نوار نقاله، ماشین‌های چاپ، ماشین‌های نساجی، تجهیزات نجاری و سیستم‌های اتوماسیون صنعتی است. با وجود آن‌ها حرکت خطی صاف و ثابت برای اجزای مختلف ماشین تسهیل خواهد شد و عملکرد مطلوب را تضمین می‌کنند.

5- تجهیزات پزشکی

شما می‌توانید در دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی مانند ربات‌های جراحی، اسکنرهای سی تی، دستگاه‌های Xray، سیستم‌های موقعیت‌یابی بیمار و اتوماسیون آزمایشگاهی نیز بلبرینگ خطی را مشاهده کنید. با وجود آن‌ها این دستگاه‌ها نیز مانند دیگر تجهیزات صنعتی حرکتی صاف و دقیق را برای رویه‌های پزشکی و عملکرد تجهیزات حیاتی ارائه می‌کنند.

6- تجهیزات حمل و نقل

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بال بوشینگ خطی در سیستم‌های حمل و نقل، از جمله قطار، اتوبوس و سایر وسایل نقلیه هدایت‌شونده خودکار یا AGV نیز استفاده دارد. این قطعات برای ایجاد یک حرکت خطی صاف و کنترل شده در درهای کشویی، سیستم صندلی‌ها، سیستم تعلیق و دیگر اجزا در این وسایل حمل و نقلی نصب و استفاده می‌شوند.

7- تجهیزات چاپ

یاتاقان‌های خطی معمولا در چاپگرهای سه بعدی به کار برده می‌شوند تا حرکت دقیق و روان هد چاپ و پلتفرم ساخت را راحت‌تر کنند. آنها نقش مهمی در دستیابی به لایه‌برداری دقیق و پرینت‌های سه بعدی با کیفیت بالا دارند و در نبود این قطعه کار چاپ با مشکل مواجه خواهد شد.

8- هوافضا و دفاع

هوافضا و دفاع از دیگر کاربردهای بلبرینگ خطی

استفاده از بلبرینگ خطی تنها محدود به ماشین‌آلات زمینی نمی‌شود؛ این قطعات در کاربردهای هوافضا و دفاعی برای اهداف گوناگون از جمله ارابه فرود هواپیما، سیستم‌های هدایت موشک، سیستم‌های موقعیت‌یابی ماهواره‌ای و کنترل‌های کابین خلبان نیز کارایی دارند و با وجود آن‌ها این تجهیزات هوایی حرکتی صاف، قابل‌اعتماد و دقیق را در محیط‌های سخت ارائه خواهند داد.

9- تجهیزات آزمایشگاهی

بال بوشینگ خطی در ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی مثل دستگاه‌های تحلیلی، سیستم‌های جابه جایی نمونه و سیستم‌های حمل و نقل نمونه نیز یافت می‌شود و با وجود آن فرایندهای مهم و حیاتی آزمایشگاهی حرکتی خطی و دقیق خواهند داشت.

10- سیستم های CNC

سیستم‌های CNC که کار ماشین‌کاری و برش را به شکل خودکار و اتوماتیک انجام می‌دهند هم دارای بلبرینگ‌های خطی هستند تا موقعیت دقیق و حرکت ابزار برش را امکان‌پذیر کند. در واقع این قطعات برای داشتن دقت و تکرارپذیری بالا در عملیات ماشین‌کاری CNC بسیار اهمیت دارند.

عوامل موثر در انتخاب بلبرینگ های خطی

در زمان خرید بلبرینگ خطی باید دقت کنید که یک محصول متناسب با نوع نیاز خود خریداری نمایید؛ برخی از نکات مهم در زمان خرید بال بوشینگ خطی عبارتند از:

عوامل موثر در انتخاب بلبرینگ های خطی

ظرفیت بار

ظرفیت بار یک بلبرینگ خطی در واقع مهم‌ترین عامل برای انتخاب آن است و به حداکثر مقدار باری اشاره دارد که قطعه می‌تواند بدون به خطر انداختن عملکرد یا طول عمر آن تحمل کند؛ بنابراین قبل از انتخاب یک یاتاقان خطی، محاسبه حداکثر بار مورد انتظاری که بلبرینگ در حین کار با آن مواجه خواهد شد، ضروری است. برای ایجاد ایمنی و جلوگیری از خرابی زودهنگام هم بهتر است همیشه بال بوشینگی با ظرفیت بار بیش از بارهای پیش‌بینی‌شده انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: بارهای واردشده به بلبرینگ چیست

اندازه

اندازه نادرست را می‌توان یکی از علل اصلی خرابی بلبرینگ خطی دانست. اطمینان از اندازه دقیق این قطعه و داشتن ظرفیت بار مناسب برای دستگاه مدنظر امری ضروری است و با اطلاع از آن می‌توان احتمال خرابی بلبرینگ را به حداقل رساند یا عملکرد بهینه دستگاه را حفظ کرد.

سرعت عمل

مقدار سرعت عمل فاکتور مهم دیگری است که در انتخاب بلبرینگ‌های خطی تاثیر می‌گذارد. سرعت‌های بالاتر ممکن است باعث افزایش اصطکاک و گرما شده و در نهایت منجر به تسریع سایش و کاهش عمر یاتاقان شود. تولیدکنندگان برای یاتاقان‌های خطی خود یک رتبه بندی از سرعت‌ها ارائه می‌دهند، پس انتخاب بلبرینگی که برای سرعت عملکرد مدنظر شما درجه‌بندی‌شده باشد، ضروری است.

همچنین بخوانید: قیمت بلبرینگ دما بالا

مدت زمان ماندگاری

توجه به طول عمر یک یاتاقان خطی، به ویژه در کاربردهایی که تعمیر یا تعویض آن غیرعملی یا پرهزینه است، یک نکته ضروری خواهد بود. سازندگان بلبرینگ معمولا عمر پیش‌بینی‌شده را برای محصولات خود بر اساس شرایط خاص، بار و رتبه بندی سرعت ارائه می‌دهند. انتخاب یک یاتاقان خطی با طول عمر که با نیازهای عملیاتی سیستم شما مطابقت داشته باشد و از فواصل سرویس طولانی‌تر و به حداقل رساندن خرابی اطمینان حاصل کند، یکی از عوامل موثر در انتخاب این قطعات است.

شرایط محیطی

محیط عملیاتی نیز نقش قابل‌توجهی در نحوه عملکرد و طول عمر بلبرینگ خطی ایفا می‌کند. عواملی مانند دمای زیاد، رطوبت، گرد و غبار و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می‌توانند بر عملکرد این قطعه تاثیر منفی بگذارند. به همین خاطر در محیط‌های سخت ممکن است برای محافظت از بلبرینگ در برابر آلاینده‌ها و خوردگی لازم باشد یک بلبرینگ خطی را انتخاب کنید که به طور خاص برای مقاومت در برابر شرایط محیطی موجود در برنامه شما طراحی شده باشد.

بلبرینگ خطی چگونه کار می کند؟

سیستم بلبرینگ خطی از دو قسمت تشکیل شده است: بلوک خطی و ریل خطی. بلوک به موازات ریل (که در کنار ریل، صفحه قرار گرفته است) حرکت می کند. حرکت بلوک به صورت رفت و برگشتی در مسیر مستقیم ریل می باشد. برای پشتیبانی از حرکت جزء خاصی از اجزای متحرک، این جز بر روی بلوک نصب می شود. این حرکت توسط گردش بلبرینگ داخل بلوک که با ریل در تماس است، ایجاد می شود. بلبرینگ خطی به چهار دسته تقسیم می شوند:

بلبرینگ تماس لغزشی خطی

بلبرینگ تماس لغزشی خطی، قدیمی ترین، ساده ترین و ارزان ترین نوع بوده و هنوز دارای رنج کاربرد گسترده ای هستند. به طور کلی، تمام بلبرینگ خطی تماس لغزشی، دارای ضریب اصطکاک بزرگتر از سایر یاتاقان هستند و به همین دلیل، استفاده از این نوع ریل ها برای شرکت ها در کاربرد هایی با دقت یا سرعت بالا دشوار است.  همچنین این مشکل بزرگ باعث می شود که طراحی و پیش بینی طول عمر دقیق برای گایدهای خطی دشوار شود.sliding linear guide

یاتاقان غلتشی خطی

یاتاقان خطی غلتشی به عنوان پر کاربردترین نوع گاید خطی با نام عامیانه ریل و واگن شناخته می شود، با استفاده از غلطتک (از جمله ساچمه های کروی و استوانه ای و …) که بین دو سطح متحرک قرار می گیرد، ضریب اصطکاک را کاهش می­ دهند. به علت همین برتری نسبت به یاتاقان غلتشی و همچنین قابلیت دسترسی آسان آن ها، این نوع از بلبرینگ خطی جایگاه خوبی در تمام کاربردهایی که نیاز به دقت بالای حرکتی، کنترل دقیق تر، ظرافت بیشتر و سرعت بالا دارند، پیدا کرده اند. طیف وسیعی از آپشن ها برای سفارشی کردن این بلوک وجود دارد، یکی دیگر از دلایل این است که عموما انتخاب بهتری نسبت به نوع لغزشی می باشد.

linear motion guides

یاتاقان هیدرواستاتیک یا هوایی خطی

هنگامی که دقت های بسیار بالا و یا عملکردهای بی صدا و آرام مد نظر باشد، معمولاً راهنماهای خطی‌ای که هیچ گونه تماس مکانیکی بین قطعات آن ها نباشد، انتخاب می­ شوند. در این نوع از بلبرینگ خطی با استفاده از فشار سیال اعمال شده بین دو سطح متحرک، یکی از آن ها به صورت شناور در می آید. بسته به سیال استفاده شده و میزان فشار آن، این یاتاقان ها به 2 دسته هیدرواستاتیک و هوایی تقسیم بندی می شوند. اگرچه این یاتاقان‌ها برای موارد خاص، بسیار سودمند هستند ولی معمولا پرهزینه هستند و تولید آن ها نیز مشکل است. همچنین بکار بردن آن ها نیازمند لوازم جانبی گران قیمت است.

hydrostatic linear bearing

بلبرینگ خطی مغناطیسی (Magnetic linear bearings)

عملکرد این نوع از یاتاقان خطی همانند بلبرینگ خطی هیدرو استاتیک است با این تفاوت که بجای فشار سیال از نیروی الکترومغناطیس استفاده می­ شود. معمولا استفاده از نیروی الکترومغناطیس دارای هزینه است و از نظر مصرف انرژی دارای صرفه اقتصادی نمی باشد.  این نوع از یاتاقان های خطی دارای کاربردهای محدودی هستند.

magnetic linear slides

یاتاقان خطی در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند؟

طیف گسترده ای از صنایع از بلبرینگ خطی برای برنامه های کاربردی خود استفاده می کنند. بلبرینگ های خطی برای حرکت یک میز ماشینکاری در جهت X یا Y مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد هایی که به ظرافت بالا و قابلیت های دقیق نیاز دارند، از گایدهای خطی با دقت بالا استفاده می کنند. بلبرینگ خطی در ساخت مدول خطی در کاربرد شکل زیر، هر میز از یاتاقان خطی برای موقعیت یابی استفاده می کند. دلیل استفاده ماشین آلات از گایدهای خطی، توانایی آنها در مدیریت افزایش دما و تغییرات سریع سیستم می باشد. کاربرد بلبرینگ خطی   گایدهای خطی برای حمل آسان محصولات سنگین استفاده می شود. به شکل زیر توجه کنید. حرکت اجسام سنگین با گاید خطی در شکل زیر، از گایدهای خطی برای کمک در ایجاد حرکاتی برای ربات جابجایی بار استفاده شده است. بلبرینگ خطی در حرکت ربات

فروش بلبرینگ خطی

خرید بلبرینگ خطی به صورت اینترنتی و حضوری وجود دارد. پینیون نیز به صورت ارسال فرم سفارش و یا به صورت اینترنتی در زمینه فروش بیرینگ خطی فعالیت دارد. برای خرید و یا استعلام قیمت انواع یاتاقان خطی با شماره های ما تماس بگیرید و یا فرم سفارش محصول را برای ما ارسال کنید تا مشاوران و متخصصان ما با شما تماس بگیریند.

سخن پایانی

بلبرینگ خطی با گذشت زمان در بخش طراحی و ساخت دچار تغییرات زیادی شده و پیشرفت‌های فناوری آنها را به قطعات بادوام‌تر، قابل‌اعتمادتر و کارآمدتری برای دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف تبدیل کرده است. همین موضوع سبب شده تا تقاضا برای این نوع بلبرینگ‌ها که می‌توانند بارها، سرعت‌ها و دقت بالاتری را تحمل کنند افزایش یافته و در صنایع مختلف استفاده شوند. پینیون در زمینه فروش انواع بلبرینگ صنعتی با بهترین قیمت فعالیت دارد و این محصولات را از بهترین برندهای جهانی به بازار عرضه می‌کند.

سوالات متداول

  • بلبرینگ خطی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

بال بوشینگ خطی در سیستم‌هایی مثل انواع درب‌های کشویی، ماشین‌ابزار، تنظیمات اتوماسیون و… که کاهش اصطکاک و ایجاد حرکتی خطی مورد نیاز است کاربرد دارد.

  • چگونه یک بلبرینگ خطی را انتخاب کنیم؟

مشخصات مهمی که در انتخاب یاتاقان‌های خطی باید در نظر گرفت عبارت‌اند از: عرض، طول، قطر داخلی و ظرفیت بار دینامیکی.

برای هر چه بهتر شدن پینیون در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید