عبارت جستجو را وارد کنید

post

کامسول

کامسول

کامسول مولتی فیزیکس

نرم افزار کامسول مولتی فیزیکس یک نرم‌افزار جامع شبیه‌سازی است که می‌تواند معادلات دیفرانسیل سیستم‌های غیرخطی را به کمک مشتق‌های جزئی به روش اجزا محدود در هر یک از فضاهای یک بعدی، دو بعدی و سه بعدی حل نماید. این نرم‌افزار در رشته‌های مختلفی نظیر برق، مکانیک، علوم زمین، شیمی، فیزیک نجوم و کوانتوم کاربرد دارد. انواع مسائل با وجود میدان‌های الکترومغناطیسی، کشش، دینامیک سیالات و دینامیک گازها را می‌توان در نرم افزار کامسول شبیه‌سازی کرد. این برنامه امکان تعامل با دیگر نرم‌افزارهای مهندسی نظیر کتیا، متلب، رویت، سالیدورک، اینورتور و حتی اکسل را هم دارا است.


برای سفارش انجام پروژه کامسول فرم زیر را تکمیل کنید.


فرم سفارش پروژه

نرم‌افزار کامسول مولتی فیزیکس قابلیت شبیه‌سازی در شش زمینه مختلف را دارد. که این شش بخش کلی عبارت هستند از: Multipurpose ,Chemical ,Fluid ,Mechanical ,Electrical و Interfacing. از جمله قابلیت‌های کلیدی نرم افزار کامسول مولتی‌فیزیکس می‌توان به آنالیز فرآیندهایی با چندین فیزیک متفاوت و هم‌چنین رویدادهای کوپل شده اشاره کرد. در ادامه به اختصار زیرشاخه‌های هر یک از بخش‌های کلی فوق را بیان می‌کنیم تا بیشتر با قابلیت‌های بی‌نظیر این نرم‌افزار و محدوده کاری آن آشنا شوید.

انواع ماژول نرم افزار کامسول

ماژول الکتریکی برای آنالیز سیستم‌های مغناطیسی، الکتریکی و الکترومغناطیسی به کار برده می‌شود و به کمک این ماژول می‌توان انواع مسائل در موضوعاتی نظیر امواج رادیویی، جریان‌های مستقیم و متناوب، اپتیک، پلاسما و نیمه‌هادی را آنالیز و شبیه‌سازی کرد.

ماژول شیمیایی

ماژول شیمیایی برای آنالیز و شبیه‌سازی سیستم‌هایی نظیر پیل‌های سوختی، وقوع رویدادهای شیمیایی مختلف، رسوب‌دهی الکتروشیمیایی، الکتروشیمی و خوردگی به کار برده می‌شود.

ماژول سیالات

ماژول سیالات برای آنالیز و شبیه‌سازی سیستم‌های میکروفلئودیک، مکانیک سیالات محاسباتی و جریان‌های دوفازی و چند فازی، جریان مولکولی و لوله‌های حامل سیال به کار برده می‌شود.

ماژول مکانیکی

ماژول مکانیکی برای آنالیز و شبیه‌سازی سیستم‌های انتقال حرارت، ژئومکانیک، خستگی قطعات، روتور دینامیک، تحلیل سازه و قطعات مکانیکی و آکوستیک به کار برده می‌شود.

علاوه بر موارد فوق می‌توان هر نوع ساختاری را در قالب یک معادله دیفرانسیل دلخواه ریاضی یا فیزیکی که از یک یا چند مدل فیزیکی استخراج شده‌اند، به شکل وابسته به زمان، مستقل از زمان (پایا) و به صورت مقدار ویژه، تحلیل، شبیه‌سازی و بهینه‌سازی کرد.

در کنار مسائل فیزیکی یاد شده، ماژول‌های دیگری هم در نرم‌افزار کامسول گنجانده شده است که به کمک آن‌ها می‌توان به قابلیت‌های بیشتری دسترسی پیدا کرد. یکی از این ماژول‌های کاربردی، ماژول بهینه‌سازی است که برای بهینه‌سازی نتایج طراحی و شبیه‌سازی و بررسی میزان حساسیت نتایج به شرایط مسئله به کار برده می‌شود. یکی دیگر از ماژول‌های اضافی این نرم‌افزار، ماژول ردیابی ذره است که به کمک این ماژول می‌توان مشخصا مسیر حرکت یک ذره در هر محیطی اعم از سیالاتی یا میدان مغناطیسی را مشاهده کرد. به تمام موارد فوق می‌توان کتابخانه مهندسی کامسول را هم اضافه کرد که تقریبا تمام مواد مهندسی شناخته شده را به همراه مشخصات هر یک، در خود جای داده است تا بتوان به راحتی از آن برای شبیه‌سازی‌ مسائل مختلف در محیط‌های متنوع نرم‌افزار استفاده کرد.

قابلیتهای نرم افزار کامسول

از ویژگی‌های ظاهری این نرم‌افزار می‌توان به رابط کاربری ساده، زیبا، یکپارچه و در عین حال قدرتمند آن اشاره کرد.‌ با استفاده از قابلیت نمایش درختی مدل، می‌توان به سرعت و سهولت به تمامی قسمت‌های مدل از جمله طراحی، مش‌بندی، تنظیمات شرایط مرزی، تنظیمات فیزیکی، تنظیمات راه حل، چگونگی نمایش نتایج و … دسترسی داشت.

هر سه مرحله پیش پردازش، پردازش و پس پردازش در محیط کامسول قابل انجام است و می‌توان انواع مسائل فیزیکی را که از چند پدیده فیزیکی مختلف تشکیل شده‌اند، به کمک کوپلینگ نرم‌افزار کامسول شبیه‌سازی و حل کرد.

در ادامه دو مسئله فیزیکی که در نرم‌افزار کامسول شبیه‌سازی و آنالیز شده‌اند، قرار گرفته است، تا بیشتر با قابلیت‌ها و حوزه‌ی کاری این نرم‌افزار آشنا شوید.

مثال اول: ماژول انتقال حرارت

در شکل زیر از ماژول انتقال حرارت برای بررسی روند خنک شدن یک فنجان قهوه در یک محیط با بررسی پارامترهای دخیل در این فرآیند استفاده شده است.

در شکل زیر یکی از نتایج آنالیز فوق که مربوط به توزیع دما در محیط پس از ۲۰ دقیقه است را مشاهده می‌کنید:

مثال دوم: ماژول روتور دینامیک

در شکل زیر نتیجه تحلیل و شبیه‌سازی یک میل‌لنگ را مشاهده می‌کنید که در نرم‌افزار کامسول و در ماژول روتور دینامیک انجام شده است.


برای سفارش انجام پروژه انسیس فلوئنت فرم زیر را تکمیل کنید.


فرم سفارش پروژه

بدون دیدگاه

اضافه کردن نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 7 =