fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
fa دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
رضایت مشتری
انتخاب صحیح
بالاترین کیفیت
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

شارژ تلفن همراه بوسیله کوله پشتی!

c3997142576e6f4d163ead570965368d_L[1]

تنش و کرنشی که توسط کوله پشتی شما جذب می شود روزی می تواند تلفن همراه شما را شارژ نماید.

محققان در دانشگاه تکنولوژی میشیگان رکابی را طراحی نموده اند که انرژی حاصل از جابجایی بالا و پایین کوله کوهنوردان را دریافت کرده و به ولتاژی برای وسایل الکتریکی تبدیل می کند.

 هنری سودانو (Henry Sodano) استادیار گروه مهندسی مکانیک کسی که اخیرا به عنوان هیئت علمی دانشگاه آریزونا آمریکا منتصب شده است، می گوید: “این خیلی جالب است زیرا ما انرژی که که قبلا بطور معمول تلف می شد را بهره برداری کرده ایم.”

Hiker with backpack in mountains

به کمک دانشجویان فارق التحصیل رشته مکانیک مانند جاناتان گرنستروم (Jonathan Granstrom) و جول فینسترا (Joel Feenstra)، پروفسور سودانو موفق به طراحی رکابی از جنس مواد پیزو الکتریک شده است که می تواند کرنش مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

شاید شما قادر نخواهید بود که تلویزیون خود را به کوله پشتیتان متصل کنید زیرا این سیستم برای وسایلی طراحی شده اند که نیازمند انرژی الکتریکی کمی می باشند، مانند تلفن همراه، دستگاه GPS و یا یک کوهنورد می تواند چراغ روی کلاه خود را در طول روز به هنگام پیاده روی روشن کرده و در طول شب از نور آن استفاده نماید و یا حتی می توان به کمک آن یک کامپیوتر کوچک را نیز شارژ نماید.

این رکاب ها از نایلون های شبیه پلیمرها ساخته شده اند که نوسانات جریان AC را ایجاد کرده و این جریان می تواند در یک باتری و یا خازن ذخیره شود. محققین در حال توسعه الکترود خاصی در این زمینه با استفاده از تکنولوژی نانو می باشند.

بهره برداری آسان انرژی

توجه داشته باشید زیبایی این طراحی در آن است که برخلاف سایر وسایل، مانند چراغ هایی که با انرژی باد کار کرده و انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند، نیازمند تلاش زیادی در اعضای استفاده کننده آن نیست. این قسمتی از یک رشته جدید است که بهره برداری از انرژی نامیده می شود.

پروفسور سودانو می گوید : “ما در تلاش هستیم که انرژی های رایگان را ذخیره کنیم. شما مقدار زیادی انرژی برای وسایل الکترونیکی مدرن نیاز ندارید. بنابراین ما در تلاش برای رسیدن به سطح بالایی از انرژی نیستیم فقط به میزانی که برای زندگی روزمره کافی باشد.”

افراد بسیاری مانند سرباز ها، از کوله پشتی های سنگین استفاده می کنند که در این ارتباط، آنها می توانند ۶/۴۵ میلی وات توان ناشی از پیاده روی در حدود دو یا سه مایل در ساعت تولید کنند. این میزان توان برای استفاده از وسایل الکتریکی کوچک کافی می باشد.

backpack[1]

پروفسور سودانو اضافه می کند: ” بطور کلی ما قصد داریم که این انرژی را قبل از استفاده ذخیره کنیم، به عنوان مثال شما می توانید ۲۰ دقیقه پیاده راه بروید و سپس ۵/۲ دقیقه با گوشی همراه خود صحبت کنید.”

گروه های تحقیقاتی امیدوارند که بتوانند از این پروژه در زمینه های نظامی در آینده نه چندان دور استفاده های زیادی کنند.

منبع:

وبسایت The Engineer

سید محمد حجازی
درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید

Enter Captcha Here : *

Reload Image