واحد الکترونیک : ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۲ واحد مکانیک : ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۰ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
واحد الکترونیک : ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۲ واحد مکانیک : ۰۹۰۵۱۲۰۶۴۴۰ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۷۲۵۵۰ دفتر تهران : ۰۲۱۸۸۸۵۳۶۲۰
ساعات پاسخ گویی : ۸:۰۰-۱۸:۰۰
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

گروه فنی مهندسی پینیون

فروش انواع سنسور نوری

گروه فنی بازرگانی پینیون در زمینه فروش انواع سنسورهای نوری یک طرفه، دوطرفه، رفلکتوری و یک طرفه بدون آینه در سری های کتابی، گرد و مدل های NPN و PNP فعالیت دارد.

مجموعه، توانایی ساخت سنسور ها در مدل ها و ابعاد مختلف را می باشد.در صورتی که نمونه ای در نظر دارید برای بومی سازی با ما در میان بگذارید.

سنسور نوری اتونیکس، اشنایدر، امرون، زیمنس، فوتک، فوتوسل

شبکه های اجتماعی

 

سفارش سنسور نوری

فرم زیر را تکمیل کنید

سنسورهای نوری:

سنسورهای نوری نوعی از سنسورهای مجاورتی هستند که برپایه ارسال و دریافت نور مدوله شده کار می‌کنند.

امروزه سنسورهای نوری به خاطر ویژگی‌های خاص خود طرفداران زیادی دارند.

 یکی از ویژگی‌ها این است که سنسورهای نوری برای تشخیص اشیاء نیازی به تماس با آن‌ها ندارند. درنتیجه علاوه بر اینکه به شئ صدمه نمی‌زنند. باعث افزایش طول عمر خود و کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری نیز می‌شوند.

 همچنین از آنجا که این سنسورها اشیاء را براساس بازتاب یا مقدار نور متوقف شده تشخیص می‌دهند. تقریبا قدرت تشخیص همه مواد، از جمله شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک و حتی مایعات را دارند.

این سنسورها توانایی تشخیص اشیاء در فواصل زیاد (تا 70 متر) را دارند. یک سنسور نوری از سه بخش اصلی فرستنده، گیرنده و یک مدار خروجی تشکیل می‌شود که در ادامه به بررسی مختصر این سه بخش خواهیم پرداخت:

فرستنده نوری:

بیشتر سنسورهای نوری از متد داده‌های قطار پالسی استفاده می‌کنند. زیرا در این روش علاوه بر افزایش مسافت قابل تشخیص، نورها و نویزهای اضافی محیط قابل تشخیص هستند.

گیرنده نوری:

ترانزیستورها و دیودهای نوری در گیرنده ، نور انتشاریافته از منبع را دریافت کرده و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند.

مدار اصلی:

مدار قدرت، با ارائه نیروی مشخصی به اجزاء، حسگر را فعال می کند و مدار خروجی سیگنال دریافتی را به ON/OFF تقویت شده تبدیل می‌کند.

انواع مختلفی از مدارهای خروجی، براساس میزان نور دریافت شده، خروجی نور ارسال می‌کنند. سنسورهای نوری انواع مختلفی دارند. اما درواقع تنها چهار تکنولوژی اصلی برای این نوع سنسورها وجود دارد:

 • سنسورهای نوری یک‌طرفه (Diffuse Reflective)
 • سنسورهای نوری رفلکتوری (Reto reflective)
 • سنسورهای نوری دوطرفه (Through-beam)
 • Background surpression

سنسورهای نوری یک‌طرفه:

در این نوع از سنسورهای نوری، فرستنده و گیرنده نور در یک دستگاه قرار می‌گیرند.

زمانی که نور منتشر شده به شئ برخورد می‌کند و بازتاب آن نور به سنسور می‌رسد. شئ توسط سنسور تشخیص داده می‌شود. هزینه‌ کمتر نسبت به سنسورهای رفلکتوری و دوطرفه و یک تکه بودن از مزایا این سنسورها است.  زمان راه‌اندازی بیشتر، دقت کمتر نسبت به سنسورهای نوری دوطرفه و برد کم از معایب حسگر نوری یک‌طرفه می‌باشد.

این نکته قابل توجه است که سنسورهای نوری یک‌طرفه در عمل توانایی تشخیص اشیاء تا 5/2 متر را دارند. در هنگام نصب شنسورهای یک‌طرفه باید دقت کرد که زمینه پشت سنسور نور را جذب یا منحرف کند تا درهنگام عدم وجود شئ مقابل سنسور، نور منعکس شده به حسگر برنگردد. این نوع از سنسورها برای کاربردهای زیر مناسب هستند:

 • تشخیص چند شئ بر روی یک سیستم نقاله معمولی
 • شناسایی اشیاء نیمه شفاف
 • اتوماسیون صنعتی در زمینه حمل
 • مواقعی که با پرتوهای گسترده سروکار داریم. (مانند صنعت سرامیک‌سازی)

سنسورهای نوری یک‌طرفه در انواع سیلندری و مکعبی وجود دارند.

  سنسورهای نوری دوطرفه:

در این سنسورها از دو قطعه جداگانه به عنوان فرستنده و گیرنده نور استفاده می‌شود. فرستنده پرتو نور را ارسال کرده و گیرنده آن را دریافت می‌کند. زمانی که یک شئ پرتو نور بین فرستنده و گیرنده قرار بگیرد، پرتو نور قطع شده و گیرنده سیگنالی را ارسال می‌کند. از این نوع سنسور می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • تشخیص اشیا بسیار کوچک
 • تشخیص اشیا مبهم
 • تشخیص محتویات یک ظرف
 • شناسایی محل دقیق یک شئ
 • در گیت‌های ورودی برای تشخیص عبور افراد
 • در اتوماسیون کارخانه‌ها برای جایگذاری دقیق اشیا

از مزایای این سنسورها می‌توان به دقت بالای آن‌ها، توانایی تشخیص در فواصل زیاد و قابل اعتماد بودن این سنسورها اشاره کرد. و نیاز به اتصال دو کابل و هزینه زیاد از معایب سنسورهای نوری دوطرفه هستند.

سنسورهای نوری رفلکتوری:

در این سنسورها گیرنده و فرستنده نور در یک محل قرار می‌گیرند. سنسور در کنار یک بازتابنده کار می‌کند. نور منتشر شده از سنسور به بازتابنده هدایت می‌شود و سپس به گیرنده ارسال می‌شود. هنگامی که مسیر نور قطع شود، حسگر حضور یک شئ را تشخیص می‌دهد.‌ از این سنسورها می‌توان در موارد زیر استفاده نمود:

 • تشخیص اشیا بزرگ
 • تشخیص اجسامی که با سرعت بالا در حال حرکت هستند
 • تشخیص محصولات شفاف شیشه‌ای و پلاستیکی
 • اتوماسیون کارخانجات

این سنورها بسیار قابل اعتماد هستند و هزینه‌های کمتری نسبت به سنسورهای دوطرفه دارند. اما دقت آن‌ها نسبت به سنسورهای دوطرفه اندکی، کمتر می‌باشد.