دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۹۰۰۸۳ دفتر اصفهان : ۰۳۱۳۲۳۶۸۰۸۳
Info@Pinion.ir
خرید مطمئن
گواهی اصالت کالا
انتخاب صحیح
قیمت رقابتی کالا
مشاوره مهندسی
کارشناسان مجرب

تعمیر plc

تعمیر plc

گروه فنی مهندسی پینیون

عیب یابی و تعمیرات پی ال سی

گروه فنی مهندسی و بازرگانی پینیون با کادر مجرب و کارآزموده در زمینه تعمیر plc فعالیت می کند.

plc

PLC یک وسیله الکترونیکی دیجیتال، شامل یک حافظه قابل برنامه‌ریزی (قابل تغییر) است. که در آن یک دنباله از دستورالعمل‌ها ذخیره می‌شود. این دستورالعمل‌ها PLC را قادر می‌سازند عملکردهای مختلف و متنوع کنترلی از جمله منطق رله حفاظتی، شمارش، زمان‌بندی، توالی و محاسبه حسابی را انجام دهد. این توابع معمولاً برای نظارت و کنترل ماشین‌های فردی یا فرآیندهای پیچیده از طریق ورودی و خروجی (I/O) استفاده می‌شوند.

کاربرد plc  

امروزه کنترل‌کننده‌های منطق قابل‌برنامه‌ریزی (plc) به بلوک‌های ساختاری مهمی برای سیستم‌های خودکار تبدیل شده‌اند. با ظهور این تجهیزات، مدارهای رله كنتاكتوری و سخت افزاری مُد جامد در فرآیندهای صنعتی و خطوط تولید جای خود را به plc ها داده‌اند. یکی از دلایل محبوبیت plc ها، قابلیت اطمینان بالای آن‌ها در محیط‌های صنعتی سخت است. اما گاهی اوقات با مشکلاتی رو به رو می‌شوند که عیب‌یابی و تعمیر آن‌ها ضرورت پیدا می‌کند.

کنترل داخلی و عیب یابی plc

عملکرد داخلی یک PLC را می‌توان از طریق یک برنامه‌نویس دستی، ترمینال رایانه یا رایانه شخصی کنترل کرد و بسیاری از چراغ‌های نشانگر برای عیب‌یابی I/O ارائه می‌شوند.

مراحل

 • اولین قدم

اولین قدم برای عیب‌یابی و تعمیر PLC‌ها، شناسایی مشکل و منشأ آن

 • قدم دوم

در قدم دوم تصمیم‌گیری در مورد مشکل است. طبیعی است که فرض کنیم اکثر نقص‌های سیستم‌های PLC ناشی از مشکلات پردازنده است، اما در حقیقت عکس این موضوع واقعیت دارد.

تجربه برای عیب یابی

تجربه نشان داده است که بیش از 80٪ از کل نقص PLC را می‌توان در ماژول‌های I/O یا تجهیزات میدانی جستجو کرد.

منشا مشکل

منشأ مشکل همچنین می‌تواند به جز ماژول پردازنده و سخت افزار I/O به سیم‌کشی، ورودی یا خروجی دستگاه یا برنامه منطق نردبانی نیز منتهی شود.

مشکلاتی که می‌توانند بر روی یک ماژول I/O یا حتی یک دستگاه ورودی یا خروجی خاص متمرکز شوند معمولاً بیرونی هستند، در حالی که مشکلات داخلی معمولاً به گروه‌های بزرگی از خرابی‌ها، رفتارهای نامنظم در سطح جهانی و یا حتی خرابی کامل سیستم PLC  منجر می‌شوند.

دلایل احتمالی

بیایید ابتدا به دلایل احتمالی مشکلات داخلی نگاهی بیندازیم:

 • اولین چیزی که باید بررسی کنید، بی‌عیب و نقص بودن سیستم اتصال به زمین PLC است.

پس به صورت بصری سیم‌کشی زمینی و برق آن را بررسی کنید و به دنبال اتصالات سست، فرسوده یا مشکوک باشید. با اندازه‌گیری ولتاژ پایانه زمینPLC ، می‌توان بی نقصی اتصال به زمین را با استفاده از یک متر دیجیتالی در پایین‌ترین مقیاس، بررسی کرد. ولتاژهای AC و DC باید صفر باشند.

 • منبع تغذیه همچنین می‌تواند به صورت الکتریکی مورد آزمایش قرار گیرد.

اگر پردازنده PLC منبع تغذیه AC دارد، ولتاژ ورودی را بررسی کنید. باید در محدوده پیشنهادی تولیدکننده باشد. پردازنده‌های PLC در واقع با قدرت DC کار می‌کنند، بنابراین هریک از خروجی‌های منبع تغذیه DC را اندازه‌گیری کرده و بررسی کنید که آیا ولتاژ در محدوده پیشنهادی است یا خیر.

 • بررسی بعدی قدرت اندازه‌گیری ولتاژ هر باتری موجود در سیستم است.

از باتری اغلب برای جلوگیری از نابودی برنامه PLC در حین قطع برق استفاده می‌شود و ولتاژ باتری باید در مقادیر توصیه شده باشد.

 • ماژول پردازنده

پردازنده خود مسئول تشخیص مشکلات احتمالی است که در طول کار خود بررسی خطا‌ها را انجام می‌دهد و اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی سیستم و فرآیند را به نشانگرهایی که به طور معمول در قسمت جلوی ماژول پردازنده قرار دارند، ارسال می‌کند.

 • سایر دلایل

رفتار پردازنده نامنظم، تداخل الکترو مغناطیسی (EMI) یا تداخل فرکانس رادیویی (RFI) است. سعی کنید رفتار نامنظم را با یک رویداد خارجی EMI یا RFI مانند یک موتور آغازگر بزرگ، جوش قوس الکتریکی در منطقه ی حتی با استفاده از فرستنده‌های دستی رادیویی مرتبط کنید. سپس  برنامه را با تهیه نسخه پشتیبان بررسی کرده و در صورت بروز مشکل برنامه را بارگیری مجدد نمایید. 

نگهداری نسخه پشتیبان

نسخه پشتیبان تهیه برنامه را به روز و با خیال راحت و دور از افراط دما، رطوبت زیاد و قرار گرفتن در معرض EMI و RFI نگه دارید تا اطمینان حاصل شود. که آنها همیشه قابل‌استفاده خواهند بود.

وضعیت پردازنده

حتی می‌توان با دسترسی به وضعیت پردازنده از طریق نرم‌افزار برنامه‌نویسی، خطاهای موجود در پردازنده را با اطلاعات دقیق‌تر در مورد پردازنده تشخیص داد، همچنین چراغ‌ها و نشانگرهای وضعیت LED که در پردازنده روشن می‌شوند گویای نتیجه تشخیصی هستند:

 • چراغ سبز، RUN:

روشن بودن این چراغ نشان می‌دهد که فرآیند در حالت (اجرا RUN ) قرار دارد، چشمک زدن چراغ در حین کار نشان‌دهنده این است. که فرآیند در حال انتقال یک برنامه از RAM به ماژول حافظه است.

 • چراغ قرمز، FLT:

چشمک زدن این چراغ در هنگام کار خطای بزرگی را در پردازنده، شاسی و حافظه نشان می‌دهد. از طرفی روشن بودن مداوم این چراغ نشان ‎دهنده وجود یک خطای مهلک است.

 • چراغ قرمز، BATT:

وقتی این چراغ روشن است نشان می‌دهد که ولتاژ باتری از حدآستانه پایین‌تر رفته یا اینکه باتری از بین رفته یا متصل نشده است.

نقص ورودی

اگر کنترلر در حالت RUN مشغول به کار باشد. اما دستگاه‌های خروجی مطابق برنامه‌ریزی کار نکنند، خطا می‌تواند ناشی از یکی از موارد زیر باشد:

 • سیم‌کشی ورودی و خروجی بین دستگاه‌ها و ماژول‌های میدانی
 • منابع میدانی یا منبع تغذیه ماژول
 • دستگاه های سنجش ورودی
 • محرک‌های خروجی
 • ماژول‌های I/Oپی ال سی
 • پردازنده PLC  

محدودکردن و کم‌کردن منبع مشکل معمولاً با مقایسه وضعیت واقعی I/O با شاخص‌های وضعیتی کنترل‌کننده انجام می‌شود.

معمولاً هر دستگاه ورودی یا خروجی حداقل دو نشانگر وضعیت دارد.

یکی از این نشانگرها در ماژول I/O  است و نشانگر دیگر توسط مانیتور دستگاه برنامه‌نویسی ارائه شده است.

روش بررسی نقص عملکرد  ورودی در زیر نشان داده شده است:

تعمیر plc

 1. هنگامی که گمان می‌کنید سخت افزار ورودی، منبع یک مشکل است، اولین بررسی این است که ببینید آیا نشانگر وضعیت در ماژول ورودی هنگام دریافت نیرو از دستگاه ورودی مربوطه خود، روشن می‌شود یا خیر (برای مثال، دکمه فشاری (شستی)، سوئیچ حد (لیمیت سوئیچ)).
 2. اگر نشانگر وضعیت در ماژول ورودی هنگام روشن بودن دستگاه ورودی روشن نشد، ولتاژ را در ترمینال ورودی جهت بررسی سطح ولتاژ مناسب، اندازه‌گیری کنید.
 3. اگر سطح ولتاژ صحیح باشد، باید ماژول ورودی را تعویض کنید.
 4. اگر سطح ولتاژ صحیح نباشد، منبع تغذیه ولتاژ، سیم کشی یا دستگاه ورودی ممکن است معیوب باشند.

علت نشان ندادن وضعیت صحیح

اگر مانیتور دستگاه برنامه‌نویسی نشانه وضعیت صحیح را برای دستورالعمل شرطی نشان ندهد. ممکن است علت این باشد که ماژول ورودی نمی‌تواند سیگنال ورودی را به درستی به ولتاژ سطح منطق موردنیاز ماژول پردازنده تبدیل کند. در این حالت باید ماژول ورودی با ماژول دیگری جایگزین شود. اگر  ماژول جایگزین نیز مشکل را برطرف نکند و سیم‌کشی نیز درست و بدون نقص باشد، باید به رَک I/O، کابل ارتباطی یا پردازنده مشکوک شوید.

راهنمای ‌عیب‌یابی ورودی

تعمیر plc

نقص در خروجی

علاوه بر نشانگر منطق، برخی از ماژول‌های خروجی دارای نشانگر فیوز دمیده یا یک نشانگر توان (قدرت) یا هر دو هستند. یک نشانگر فیوز دمیده وضعیت فیوز محافظ را در مدار خروجی نشان می‌دهد. در حالی که یک نشانگر قدرت، توان و قدرت که به بار اعمال می‌شود را نشان می‎دهد.

حفاظت الکترونیکی که در شکل زیر نشان داده شده است. برای محافظت از ماژول‌ها از شرایط جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه بار استفاده می‌شود.

در هنگام عیب‌یابی ماژول‌های مجزای خروجی باید به موارد زیر توجه کرد:

تعمیر plc

 1. اگر نشانگر فیوز دمیده یا قطع نشده و فیوز (ok) است، بررسی کنید، ببینید که آیا دستگاه خروجی به نشانگر وضعیت LED پاسخ می‌دهد یا خیر.
 2. نشانگر وضعیت منطقی ماژول خروجی مشابه با نشانگر وضعیت ماژول ورودی عمل می‌کند. هنگامی که روشن است، نمایشگر وضعیتLED نشان می‌دهد که مداربندی منطقی ماژول خروجی از پردازنده دستور روشن شدن را دریافت کرده است.
 3. اگر نشانگر وضعیت ماژول روشن باشد اما دستگاه خروجی جوابگو نباشد، باید به سیم‌کشی دستگاه خروجی یا خود دستگاه خروجی مشکوک شد.
 4. اگر مطابق مانیتور دستگاه برنامه‌نویسی، دستگاه خروجی دستور روشن شدن دریافت کند اما نشانگر وضعیت خاموش باشد، ممکن است ماژول خروجی یا پردازنده‌ها دچار نقص شده باشند.
 5. اگر نشانگر وضعیت روشن باشد اما به دستگاه توان نرساند، باید ولتاژ را در ترمینال خروجی بررسی کنید. در صورت نادرست بودن یا نبودن ولتاژ، منبع تغذیه، سیمکشی یا دستگاه خروجی ممکن است معیوب باشد یا بایستی ماژول تعویض گردد.

برنامه منطق نردبان

بسیاری از برنامه‌های نرم‌افزاری متن قوی PLC  بررسی‌های نرم‌افزاری متنوعی را برای تأیید منطق برنامه ارائه می‌دهند. از جمله این نرم‌افزارها می‌توان به RSLogix 500 اشاره کرد که با انتخاب ویرایش و سپس تأیید پروژه، خطاهای برنامه را بررسی می‌کند.

خطای سخت‌افزاری

یک خطای سخت‌افزاری در حافظه IC که برنامه منطق نردبان را در خود جای داده است می‌تواند برنامه را تغییر دهد. اما در حالت کلی، این یک نقص سخت افزاری plc به حساب می‌آید. اگر همه منابع احتمالی دیگر حذف شده باشند، برنامه منطق نردبان باید از نسخه اصلی برنامه به plc بارگیری شود. قبل از بارگیری آن در plc ، اطمینان حاصل کنید که نسخه اصلی برنامه به روز باشد.

یک دیدگاه بگذارید

برای درخواست تعمیر تجهیزات اتوماسیون صنعتی با ما تماس بگیرید.

  دفتر تهران: ۸۸۸۵۳۶۲۰-۰۲۱

  دفتر اصفهان:  ۳۲۳۷۲۵۵۰-۰۳۱